"Няма да взимаме нито един, нито сто милиарда заем". Това заяви днес служебният министър-председател Марин Райков на пресконференция в Министерски съвет, информира агенция “Фокус”.
По думите на Райков това са импровизации в публичното пространство, които нямат дори и косвено основание. Премиерът заяви, че няма да се взимат заеми за социални нужди, като освен това правителството нe разполага с такова законово право.
Райков също така каза, че цената на държавните облигации се качва, а рисковата премия намалява, предаде iNews.bg.
Факт е, че при последните проведени аукциони доходността по 7-годишните и 10,5-годишните държавни ценни книжа (ДКЦ) се вдигна. При 10,5-годишните облигации постигната годишна доходност от 11 март е в размер на 3,63%. При предишното пласиране на част от същата емисия показателят е в размер на 3,26% и тогава достигна рекордно ниска стойност. Същевременно при пускането на емисията в обращение през януари тази година постигната доходност беше в размер на 3,43%. При 7-годишните ДЦК доходността на аукциона от 18 март е 2,82% при съотвено 2,54% и 2,42% от предходните две пускания на емисията.
"Траекторията, по която вървят бюджетът и приходите, показва, че бюджетът така, както е приет, може да бъде изпълнен", заяви днес от своя страна министърът на финансите Калин Христов.
"Анализ на резервите в държавния бюджет показва, че се очертава една хипотетична възможност да бъде формиран минимален резерв, става ясно от думите му. Конкретна оценка за резерва обаче министрите
не пожелаха да направят. “Възможностите за тези резерви се търсят от разходите за издръжка и разходи за инвестиции”, заяви още финансовият министър Калин Христов.
"Няма основание да се спекулира със състоянието на фискалния резерв", категоричен е Райков. Той обясни, че към 18 март 2013 г. той възлиза на 4 млрд. лева и превишава депозита в Сребърния фонд,
който е 2 млрд. лева. Очаква се до 20 април 2013 над 1,2 млрд. лв. да бъдат възстановени от ЕК и около 400 милиона от европейските програми.
По данни на Министерството на финансите фискалният резерв към 31 януари 2013 г. е в размер на 4.1 млрд. лв.
Еврокомисарят по въпросите на международното сътрудничество, хуманитарната помощ и реакцията при кризи Кристалина Георгиева заяви преди време, че България е пренавила "пружината на финансовата дисциплина" в последните години. Според нея държавата може да се възползва от външен заем, за да увеличи доходите на най-бедните.
Бившият министър на финансите Симеон Дянков коментира пък, че взимането на заем за увеличаване на най-ниските пенсии и доходите на най-бедните хора у нас ще разклати валутния борд. "Ще се плащат огромни лихви по 30 млн. лв. годишно и страната ще влезе в спирала на растящи дългове", заяви бившият министър.
"Бях много учуден от предложението на Кристалина Георгиева за вземане на заем." Така коментира пред "Нова телевизия" икономистът от Институт "Отворено общество" Георги Ангелов идеята да се вземе заем, за да се повишат пенсиите и доходите.
Същевременно Димитър Чобанов, преподавател в УНСС по дисциплината "Пари и парична политика", заяви пред БНР, че фискалният резерв има критично малко средства. По данни на Министерството на финансите той е в размер на 4,1 милиарда лева. "Това е трагично малко", заяви Чобанов. Дефицитът в бюджета за първия месец на годината беше над половин милиард лева, което е доста притеснителна ситуация", каза в тази връзка Чобанов, като според него вземането на кредит трябва да се обмисли.