20 000 деца с увреждания живеят със семействата си, но голяма част от децата не ходят на училище заради недостъпната архитектурна среда, сочат данни на Министерството на труда и социалната политика. Близо 40 000 хиляди лева, чрез дарителски смс-и, индивидуални дарения и дарения от фирми, са събрани в кампанията "Училище за всяко дете". Тя се организира от фондация "За Нашите Деца" с партньорството на Столична община, община Монтана, Държавната агенция за закрила на детето, Нова телевизия, радио ФМ плюс и Лоу Суинг, съобщиха от фондацията. Кампанията имаше за цел да набере средства, за да изгради рампи и достъпни за децата с двигателни увреждания санитарни помещения в три училища – в София, в Монтана и в Хасково.
"Към момента липсва официална статистика за броя на децата с увреждания, които не получават училищно образование", заяви Александър Миланов от фондация "За Нашите Деца". Според него значителен брой деца остават в къщи или са в държавни заведения, които обикновено не предлагат систематизирани програми, стимулиращи индивидуалното им развитие. Миланов е категоричен, че недостатъкът на подобен подход е очевиден, защото децата с увреждания са лишени от възможността да посещават училище, не могат да общуват със своите връстници, да придобиват умения да се справят с трудностите в живота и да бъдат самостоятелни.
На снимката (отляво надясно): Таня Петрова - директор на 3 ОУ, инж. Анка Захариева, Началник на РИО на МОН, Монтана, Златко Живков, кмет, Александър Миланов, Фондация "За Нашите деца", Соня Блажева, Фондация "За Ношите деца"
Кметът на община Монтана Златко Живков подчерта, че дълг на общините и администрациите е да включват хората в неравностойно положение в обществения живот, както и да отговарят на високите изисквания на родителите на децата с увреждания, които имат право да растат с връстниците си. Кметът допълни, че остава ангажимент на общината да финансира изграждането на достъпна тоалетна в голямата сграда на ІІІ Основно училище. Така, то ще бъде първото изцяло достъпно за деца с увреждания в града. Също така стана ясно, че 7 деца от града вече ходят на училище.
Според директора на училището Таня Петрова, всяко дете има право да ходи на училище, независимо дали може да ходи или не. Тя допълни, че училището е спечелило проект за закупуването и монтирането на платформа, която да помага на децата на количка да стигат до втория етаж на учебното заведение.
Поради ограничените средства не се реализира плануваното изграждане на рампа в пилотното училище в Хасково - СОУ "Н. Й. Вапцаров". Като компенсация фондацията е подготвила подробна документация, която ще позволи на училищното ръководство да кандидатства за финансиране към МОН.
Освен чисто физическото интегриране на децата със СОП в общообразователната система, като следваща стъпка към сложния процес на приобщаване, фондацията предостави подкрепа на самите учителски екипи от пилотните училища като реализира обучения по приобщаващо образование. Снимки: Фондация "За Нашите Деца"