Кехайов: "Здравеопазването се нуждае от спешни мерки, а не от популизъм"

20.05.2008 | 14:00
по статията работи: Апостол Апостолов
За незабавно възстановяване на договорното начало в здравеопазването настоява медицинската общност, заяви в Монтана, председателят на Българския лекарски съюз
Кехайов: "Здравеопазването се нуждае от спешни мерки, а не от популизъм"

За незабавно възстановяване на договорното начало в здравеопазването настоява медицинската общност. Сферата се нуждае от спешни мерки, а не от политически популизъм. Ако предложенията за преодоляване кризата в сектора не срещнат разбиране от управляващите, съсловните и пациентските организации, ще участват в заедно в национален протест, заяви в Монтана председателят на Българския лекарски съюз д-р Андрей Кехайов, цитиран от в. "Монт Прес".

Ръководителите на съсловните организации се срещнаха в Монтана с регионалните структури, за да представят за пореден път проблемите и да обсъдят възможностите за преодоляването им, както и съвместните протестни действия, ако не бъдат предприети мерки.

"Здравеопазване не може да се прави с хронично недофинансиране. Не е възможно една дейност да се извършва без средства. Нужни са стандарти за извършването на медицинските услуги. Сега предлаганата система в тази сфера е в ущърб както на медиците, така и на пациентите. Прекъснатият диалог води до протести и стачки. Сега, повече от всякога, са необходими обществени дебати за здравеопазването", смята д-р Кехайов.

Наложително е възстановяването на договорното начало в сектора. То е гаранция за прозрачност. Необходимо е справедливо, по-високо заплащане на лекарския труд. Повече пари трябват за всички лечебни заведения, категоричен е председателят.

“Нашите искания са за справедливо преразпределение, а не за селективни подходи. Нужни са ясни принципи и очертаване на правилни тенденции. Свърши времето на демагогията, необходим е обществен консенсус, активно участие на гражданските структури и отговорност на тези, които ни представляват в изпълнителната и законодателната власт, за да се подобри в значителна степен качеството на медицинските услуги", подчерта д-р Кехайов.

Промените в Закона за лекарствата не се правят в обществен интерес, а заради хоризонтални вериги от аптеки и вертикално свързани структури, които искат да наложат монопол във фармацевтичния сектор. С измененията ще стане възможно малките аптеки да бъдат погълнати, а пациентите няма да имат достъп до евтини медикаменти.

Висшият съвет по фармация не е одобрил и измененията, отнасящи се до търговията на дребно с лекарства, защото отпада становището на съсловната организация по разкриването на аптека. По заявка на две-три вериги от чужди дрогерии, които искат да влязат у нас, необосновано се разширява номенклатурата им. Сега те продават медикаменти без рецепти по списък, одобрен от министъра. Ако мине промяната, те ще продават много повече. Това не е синхронизиране с европейските изисквания, смята председателят на Българския фармацевтичен съюз Мирослав Ненчев.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 27.11   176 г. – Марк Аврелий назначава сина си Комод за съимператор, с което прекъсва системата на осиновените императори в Римската империя. 1095 г. – Папа Урбан II...