Първият кръг от преговори за заем от Русия за Кипър завърши неуспешно, предаде БНР. В Никозия продължава интензивното търсене на алтернативни варианти за финансиране на изпаднала в затруднено финансово положение островна държава.
Продължават обаче преговорите на кипърския финансов министър Михалис Сарис в Москва, информира руската агенция "РИА Новости".
Сарис съобщи, че Кипър обсъжда с Русия помощ в замяна на дялове в кипърските банки и газовите находища на страната. Смята се, че руски граждани имат депозити в размер на над 10 млр. евро в кипърски банки. По данни на руското посолство в Кипър в островната държава живеят около 40 хил. руснаци.
Издаването на държавни облигации от Централната банка на Кипър е друг вариант, който се обсъжда в Никозия в опит да бъде осигурено финансиране за спасителната програма за страната. Разглежда се и възможността частна фирма да издава облигации.
Според информациите представители на тройката, която се срещна с президента Никос Анастасиадис, е предложила отпускане на заем от 5,8 млрд. евро за рекапитализация, като останалата част Кипър трябва да осигури със собствени ресурси.
В Кипър официално бе обявено, че всички банки в страната няма да работят и в четвъртък, което започва да създава проблеми в бизнеса и за гражданите. Преди дни стана ясно, че банките ще бъдат затворени на 19 и 20 март, за да се предотврати масовото теглене на депозити
Същевременно електроснабдителната компания в страната обяви, че няма да спира тока на клиентите си, които поради липса на средства в наличност не могат да платят сметките си. От Асоциацията на собствениците на бензиностанции заявиха, че някои от тях също могат да затворят, тъй като не разполагат с достатъчно средства да зареждат с гориво.
Строителни фирми пък обявиха, че прекратяват работа, тъй като нямат свободни средства, за да закупят материали. Работодатели вече предупредиха, че няма да изплатят заплатите на своите работници в петък, тъй като също не могат да теглят или преведат пари чрез банките.
Във вторник депутатите от кипърския 56-членен парламент отхвърлиха въвеждането на данък върху банковите депозити, който е условие за предоставяне на спасителния пакет за страната в размер на 10 млрд. евро. Така парламентът отхвърли тази плана на Европейския съюз за спасяване на страната, която е пред прага на фалит.