Китайският юан изпревари еврото и по този начин се превърна във втората най-използвана за финансиране на търговски сделки валута в света след щатския долар. Това сочат данните на Обществото за световни междубанкови финансови телекомуникации (SWIFT).
Делът на китайската валута в акредитивите и вземанията през октомври е 8,66% спрямо 6,64% за еврото, се казва в изявление на организацията. Китай, Хонконг, Сингапур, Германия и Австралия са сред основните ползватели на юана при финансирането на търговски сделки. За сравнение, през януари 2012 г. китайската валута е имала дял от 1,89% спрямо 7,87% за еврото.
Китай търси начини валутата на страната да играе все по-важна роля в световната търговия и инвестиции. За целта държавата смекчава контрола върху обменния курс и разходите по заемите.
Депозитите в юани в Хонконг са нараснали през октомври с най-бързи темпове от април 2011 г. до рекордните 782 млрд. юана (128 млрд. долара). През последните месеци бяха обявени споразумения за директна търговия с валута между юана и британската лира и юана и сингапурския долар.
Китайската валута е на 12-то място по трансакции в света, като делът й се е увеличил през октомври с 1,5%.
На 10 октомври Китай и ЕЦБ сключиха споразумение за размяна на валута на стойност 350 млрд. юана или 60,8 млрд. евро. По-рано втората най-голяма икономика в света постигна подобни сделки и с Хонконг и Южна Корея.
На 15 октомври финансовият министър на Великобритания Джордж Озбърн заяви, че страната му ще започне директна търговия на валута. Подобно споразумение с втората най-голяма икономика в света постигна и Сингапур седмица по-късно.