Амбициозният план за реформи доведе до поскъпване на китайските акции

18.11.2013 | 10:45
по статията работи: Симеон Досев
Индексът CSI300 е с най-голямо процентно увеличение за последните два месеца
Амбициозният план за реформи доведе до поскъпване на китайските акции

Цените на китайските акциите регистрираха ръст в понеделник (18 ноември) в следствие на смелия и широкообхватен план за реформи на страната, който включва облекчаване на политиката за едно дете и усилия за засилване на потреблението.

Първото схематично изложение на плана, представено в края на четиридневната среща на властите в Китай разочарова пазарите с липсата си на детайлност. В петък (15 ноември) обаче беше представен по-подробен доклад, който получи похвали заради амбициите и обхвата, заложени в него, пише агенция „Ройтерс“.

Изтеклите документи засилиха купуването на местни акции още в петък, като в понеделник този процес продължи с още по-високи темпове.

„Пълната версия на доклада адресира много несигурности и въпроси...и всеобхватността и дълбочината на реформите надминаха очакванията на пазарите“, смята Хайбин Жу, главен икономист за Китай в JPMorgan.

Китайският индекс CSI300 се увеличи 1,25%, след като в петък регистрира най-големият си ръст за последните два месеца. Индексът Shanghai Composite пък поскъпна с 1,1%. Същевременно индексът на Хонконг за Китай достигна най-висока стойност за последните 6 месеца, нараствайки с 3%.

Облекчаването на политика за едно дете доведе до поскъпване на акциите на производителя и дистрибутор на детски колички Goodbaby International с повече от 7%. При производителя на млечни продукти Mengniu Dairy ръстът беше почти 6%.

Книжата на небанковите финансови инструменти също поскъпнаха, но като цяло пазарните ръстове бяха отслабени от падащите цени на акциите на имотни компании. Причина и за двете са рекордните цени на недвижимите имоти, които доведоха до опасенията, че правителството може би ще се опита да успокои пазара и планира да въведе данък върху недвижимите имоти.

Освен обещания за това, че пазарите ще имат решаваща роля в ключови области на икономиката, като цените на ресурсите и финансовата система, новият план също включва мерки за увеличаване на градското население. В Пекин виждат мерките за подпомагане на стотици милиони жители на селата да мигрират към градовете като ключово за по-устойчивото развитие на втората най-голяма икономика в света.

Според анализатори и коментатори това са най-значителните реформи в Китай от тези на Дън Сяопин в края на 70-те и началото на 80-те, които отвориха страната към останалия свят и поставиха началото на икономическата експанзия.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...