Уникалният парк на град Сандански, обявен за паметник на дървесно-парковото изкуство през 1992 г, е прочут. За съжаление неговите близо 500 декара зелени площи, езеро, кътове за отдих, детски площадки в годините на прехода са подложени на варварско и постоянно рушене и ограбване.
На снимката: Изглед от парка в Сандански
"Това, което се случва години наред в парка на Сандански, е ярка илюстрация за разликата между свободата свободията. Ограбването и вандализмът не само че не намаляват, но стават все по-дръзки и нагли", казва г-н Валентин Пензов, ръководител на общинско мероприятие "Озеленяване".
Уникални ботанически видове, отглеждани 2-3 години в специализираната оранжерия, изчезват за една нощ, след като са били посадени.
Чупят се осветителни тела, пейки се влачат на десетки метри и хвърлят в река Санданска Бистрица, ограбват се напоителните инсталации.
На снимката: Изпочупени осветителни тела
Истинско безобразие е случаят с експеримента за отглеждане на палми съвместно с Лесотехническия университет.
"Искахме да направим входния булевард на града като калифорнийски булевард, това бе точно калифорнийска палма. 180 бяха посадени, 3 години по-късно не е оцеляла нито една, виждам ги в съседен град. Този вид палма иначе би трябвало да го има само в Хасково, при нас и Слънчев бряг".
Четири години е отглеждан специални условия разсад за "Магнолия грандифлора", много ценен вид, произхождащ от Корея. Храстът много трудно се прихваща – 1 на 10 растения. Засадени преди месец, на третия ден няма нито едно.
Пред "Интерхотел Сандански", с помощта на голяма българска фирма, която и изнася цветя за Холандия (2,5 милиона корена на година) бе създаден розариум с 25 вида рози – редки и красиви видове от Америка и Австралия. 5 години усилия – розите ги няма.
На снимката: Розариум без рози
Не оцеляват и новите масивни кошчета за боклук, поставени от общината с надеждата, че няма да се крадати чупят. Ламаринените им контейнери обаче веднага намериха приложение в домашното производство на твърд алкохол.
Част от гостите на града също правят поразии. Гражданин свидетелстват как пристигащите през ваканциите ученици от... "зелените училища" тъпчат тревните площи, а учителите не успяват да се справят с питомците си.
Снимките за спомен върху тревните площи са нещо обичайно и вероятно приятно за гостите на града. За щетите обаче никой не се досеща...
Общината днес няма възможност да осигури охрана на парка. Персоналът на "Озеленяване" е намален от 112 на 30 човека. Някога само пазачите са били 5.
"Ако унищожим парка, 100 години ще чакаме отново да станем град и още 100 – национален курорт със значението, което той има днес. И гостите, които имат нехайно отношение към този парк, и самите санданчани, които го грабят, режат клона на който се крепи съществена част от бизнеса в града", коментира Валентин Пензов.
На снимката: Изглед от парка
Жители на града, които с болка наблюдават случващото се, смятат, че само жестоки и незабавни глоби ще стреснат вандалите.
На снимката: Изглед от парка
"Намираме се в дълбока морална криза. Днес имаме една "заспала" общественост, на която и е удобно да спи, защото се страхува да се събуди". Какво искаме, за да има резултат? Да се върне старата милиция ли, която биеше сериозно и профилактично? пита с печал Пензов.
Текстът на статията и снимките, приложени към нея, са предоставени на Econ.bg от Sandanski1.com