Няма проблеми с доставките на зърно от украинските пристанища в момента въпреки политическата криза в момента. Това заяви днес Антонина Белопитова, директор на дирекция "Търговия и информация“ в Софийската стокова борса (ССБ).
Тя обясни, че между 7 и 10% от изнасяната от страната пшеница минава през кримския полуостров и за момента няма проблеми с доставките оттам.
Кризата в страната на този етап не се е отразила върху цените на основните земеделски стоки, стана ясно от представените данни на Софийската стокова борса. Припомняме, че Украйна е вторият най-голям износител в света на царевица след САЩ и основен играч на пазарите на пшеница в черноморския регион и Европа.
Според Белопитова в момента има два сценария за движението на цените в зависимост от развитието на кризата в Киев. Ако конфликтът там се задълбочи се очаква повишение на цените на зърното в световен мащаб. В случай, че се стигне до мирно разрешаване на въпроса и политиците се разберат ще има намаление на цените на стоката в света, защото в момента има огромни свободни количества за продажба.
Фермерите в Украйна също не са доволни от създалата се ситуация, защото основната част от говеждото, пилешкото и свинското месо на страната се продава в Русия. "Тяхното лоби е много силно там", обясни Белопитова. Европейските производители на зърно също не са много доволни, защото е възможно Китай да започне да се откаже да купува европейска пшеница, защото Москва и Пекин в момента са в много добри отношения.
В момента в Украйна цената на пшеницата е 277 щатски долара/тон като за последната година цената там е спаднала с 13%. В Унгария зърното се е понижило с 14 на сто и в момента се търгува за 250 долара/тон в момента, става ясно от данните на ССБ.
Българската хлебна пшеница е поевтиняла с 15% спрямо 1 март миналата година и в момента се продава за около 360 лева на тон, обясни още Белопитова. По-малко са намалели цените на стоката в САЩ, Франция и Германия. САЩ цената за последната година е спаднала с 4% и в момента зърното се търгува за 280 долара/тон при доставка на пристанище (FOB). Френската пшеница е понижила цената си 12% до нива от 290 $/на тон. Германското зърно пък е поевтиняло с 16 на сто в момента на борсите се търгува за 295 долара/тон.
Брашното у нас също е поевтиняло и в момента пакетите по един килограм се продават за 0,72 лв. без ДДС. Понижението на цената е с 14% спрямо март 2014 г.
По-евтина царевица, слънчоглед и захар
Цената на царевицата в световен мащаб също зависи много от развитието на кризата в Украйна. За момента пазарите не изпитват затруднения в доставките на царевица, а и количествата, които се очаква
да се добият са рекордни. По данни на Световния съвет по зърното през реколтната година 2013-2014 г. ще се приберат около 959 млн. тона царевица, което е абсолютен рекорд, обясни Белопитова.
Цената на френската царевица, спрямо март миналата година, се е понижила с 16% до 255 долара затон, обясниха от ССБ. В САЩ е най-голямо понижението на цената – с 24 на сто до 230 долара/тон с доставка FOB. В Унгария пък царевицата се търгува за 219 долара/тон и за година стоката там се е понижила със 17%.
В България царевицата е поевтиняла с 15% спрямо март миналата година и вече се търгува за 240 лв./тон без ДДС. Преди година цената е била 400 лв./тон.
При слънчогледа спада в цената на годишна база е още по-голяма. Унгарският слънчоглед се търгува за 421 долара/тон и за година е поевтинял с 27%. Украинският слънчоглед вече струва 370 долара за тон и е понижил цената си за една година с 40%. Още повече – с 43%, е спаднала цената на руския слънчоглед и сега по пазарите той се продава за 325 долара/тон
У нас цената на слънчогледа се е понижила с 33% и в момента той се търгува за 640 лв./тон без ДДС.