Важно е Европейският съвет да постигне единна позиция, заяви министър-председателят Пламен Орешарски преди срещата на държавните и правителствени ръководители в Брюксел. Премиерът изрази очакване да има декларация, която да подкрепи териториалната цялост на Украйна, както и мерки в посока деескалация на напрежението, информират от правителствената пресслужба.
„Неколкократно заявяваме, че подкрепяме териториалната цялост на Украйна и че не приемаме каквато и да е инвазия на нейна територия“, каза премиерът Орешарски, допълвайки, че е оптимист за ситуацията.
По думите му новите украински власти са длъжни да работят по-кооперативно, за да приобщят всички граждани на Украйна.
„Както Русия трябва да се въздържа от каквато и да е намеса, така и новата власт трябва да покаже максимална кооперативност и да деескалира напрежението в страната“, добави министър-председателят.
Премиерът Орешарски определи посещението на министър Кристиан Вигенин и срещата с властите в Украйна като добър сигнал към българското малцинство от гледна точка на загриженост за неговите права.
На въпрос дали България е готова да участва под някаква форма във финансов фонд за Украйна, министър-председателят отговори: „Има предварително форматиран пакет, който струва ми се на първо време е достатъчен. Ще видим в хода на дискусиите и при работата на мисията на МВФ какви нужди има Украйна, но аз бих предпочел водеща институция да бъде МВФ, тъй като Украйна не е и страна-член все още“.
Междувременно се проведе първото заседание на Националния щаб за мониторинг на обстановката в Украйна и минимизиране на рисковете за сигурността на страната.
Вицепремиерът Цветлин Йовчев открои три основни цели. Първата е осигуряване на регулярна, своевременно постъпваща информация, свързана със състоянието и развитието на кризата в Украйна, и която може да доведе до възникването на заплахи или нарастване на рисковете за сигурността на България.
Втората цел е определяне на задачите и отговорностите на институциите и организациите за изпълнение на мерките, формулирани на заседанието на Съвета по сигурност към МС. Третата цел е създаване на организация за работа на Националния щаб, координация и взаимодействие на ангажираните структури.