Новите санкции на САЩ, в това число и вторичните са проява на недобросъвестна конкуренция и сочат за криза на доларовата система, заяви министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров, съобщава деловото издание 3e-news.
„Що се касае до обявените от САЩ нови санкции по отношение на руски юридически и физически лица, ние вече престанахме да се учудваме на каквото и да било“, каза руският министър на пресконференция след преговорите с босненския си колега Игор Црнадак.
Говорейки за санкциите по отношение на компанията „Сухой“ и завода в Комсомолск на Амур, Лавров ги нарече „проява на нечистоплътна конкуренция“.
„Мисля, че за пореден път всички се убеждаваме, че доларовата система е напълно дискредитирана и доверието в долара пада много рязко“, подчерта министърът на външните работи на Русия. Той отбеляза, че „не за пръв път сериозни международни проблеми, засягащи много членове на международната общност стават заложници на електорални цикли“. „Доверието към принципите на международната валутно-финансова система е подкопано много сериозно и все повече и повече страни се обявяват за избягване на каквато и да е зависимост от тази валутно-финансова система“, заключи Лавров, цитиран от руските агенции.
Лавров увери, че Москва ще си направи съответните изводи след обявеното от Вашингтон въвеждане на нови, в това число и вторични санкции и ще предприеме мерки за намаляване на зависимостта от САЩ.
„Вече правим собствени изводи от създаващата се ситуация, правим всичко необходимо, за да не зависим от тези страни, които постъпват така по отношение на своите международни партньори“, каза още Сергей Лавров.
„Все повече и повече наши партньори в Азия, Латинска Америка започват да изхождат от този подход и смятам, че това движение ще се засили“, подчерта външният министър на Русия.
Вашингтон в четвъртък обяви за включване в списъка със санкции на 27 физически и 6 юридически лица от Русия, свързани с разузнавателните служби и отбранителните ведомства. Списъкът бе публикуван в четвъртък на сайта на Държавния департамент на САЩ.
По данни на Държавния департамент в рамките на закона CAATSA обявените са добавени в списъка от лица, които имат отношение или действат в интерес на отбранителния и разузнавателен сектор на Русия. Така например три от юридическите лица попадат в списъка на лицата свързани с отбранителния сектор на Русия. Това са "ЧВК Вагнера", ООО "Оборонлогистика", Авиационния завод на името на Юрий Гагарив – Комсомольский-на-Амур.
В списъка, свързан с разузнавателните служби са 3 юридически и 27 физически лица, сред които шефът на държавната разузнавателна служба Игор Коробов, заместникът му Сергей Гизунов, както и други. В изявление, разпространено от представители на Държавния департамент на САЩ се казва, че санкциите може да бъдат предявени против физически лица, които си взаимодействат с вече намиращите се в списъка физически и юридически лица.
В него се отбелязва, че законът CAATSA и публикуваните мерки на Държавния департамент на САЩ са насочени не срещу подкопаването на военните възможности, на която и да е страна, а за това, за да се наложат на Русия мерки „в отговор на намесата й в избирателния процес в САЩ, неприемливото й поведение з източната част на Украйна и други злонамерени действия“.