Младите няма къде да развиват интелектуалния си потенциал 1

04.01.2013 | 11:08
по статията работи: Петя Бързилска
Ние се топим като държава, изчезваме като нация с всеки изминал ден, заяви проф. Трендафил Митев
Младите няма къде да развиват интелектуалния си потенциал

Младите хора няма къде да развиват интелектуалния си потенциал, а страната се деиндустриализира. Това заяви историкът проф. Трендафил Митев пред bTV.

Според него това са основните фактори за негативната тенденция на намаляване на българското население. "На Балканите преди време всички държави сме били горе-долу на еднакво равнище – под 10 млн. граждани. Сега в Гърция от 6 са станали 9 млн., а в Румъния – от 9 - 21 млн. като се очаква да паднат до 18 милиона. Само при нас тенденцията е толкова остро надолу, като през 2030 г. ще сме под 6,5 милиона", посочва професорът.

"България има проблем на проблемите. Ние се топим като държава, изчезваме като нация с всеки изминал ден", коментира още Митев.

Той е създател на класацията за негативните демографски тенденции за 2012 г., която бе представена вчера (3 януари)

През миналата година са регистрирани най-малко новородени от 1945 г. насам, 183 села са били обезлюдени, а населението вече е под 7 млн. Души, според отчетеното в класацията, която по думите на създателя ѝ няма за цел да прави медийни сензации, а да алармира за проблема.

Проф. Митев изтъкна, че по прогнози на Световната банка към 2050 година населението на света ще се увеличи с 50% – от 6 на 9 млрд. В България обаче то ще спадне с над 40% - до към 4,5 млн. души.

Като голям проблем той посочва увеличаващото се ромско население, което е "превърнало раждането в професия – създава се биологична маса, която не продължава интелектуалното си развитие". По думите му този демографски проблем може да се реши с разумна социална политика, насочена към образоване на младото ромско поколение.

Проф. Митев изтъкна още, че се наблюдава влошена възрастова структура на нацията, което е и причината за песимизма сред хората. "Преобладава психологията на възрастния, на болния човек, няма как той да е оптимист", отбеляза експертът.

Оцени статията:
5.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари 3
Подреди по: Най-нови | Най-стари

Boris Krumov 04.01.2013 | 12:37
Добре, че е този учен, за да каже очевидностите, докато др. Мутрецов ходи по талавизията да реже лентишки.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...