Между 2 и 3 на сто от приходите от данък общ доход да влизат в общинските бюджети от следващата година. Това ще поискат от Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ). Това стана ясно от думите на изпълнителния директор на сдружението Гинка Чавдарова, цитирана от в. "Стандарт".
Чавдарова заяви, че подобно искане ще бъде поставено на управляващите рамките на Съвета по децентрализация към Министерския съвет,
От местната власт ще поискат и промяна в Закона за отпадъците. С нея ще искат да се гарантира, че няма да се увеличи таксата за депониране на отпадъците. Сега общините са длъжни да плащат по 15 лв. на тон боклук.
През следващата година те ще дават 20 лв. повече за 1 тон отпадъци. Увеличението на средствата има за цел да стимулира местната власт да изгради сепариращи инсталации за боклук. От сдружението коментират обаче, че реализирането на такива проекти е невъзможно за редица общини.
Сред предложенията, които ще направят от неправителствената организация, ще бъде промяна в Закона за местните данъци и такси, с която да се създаде нова методика за формиране на данъчната оценка на имотите. Чавдарова обясни, че от сдружението ще настояват, местоположението на сградите да няма определящо значение. Според нея с този начин се дава несправедлива пазарна оценка на имота.
"Така един апартамент в голям град дължи по-голям имотен данък, отколкото палат във вилна зона или курортно село, намиращ се на 3 км разстояние", коментира председателят на сдружението.
Облекчена процедура за съставянето на бюджетите на общините също ще е сред исканията на местната власт. Това можело да стана с промяна в Закона за публичните финанси. В момента общинарите се съобразявали със 17 инструкции и указания на финансовото министерство.