Как общините убиват бизнеса, който работи за тях

14.08.2013 | 17:50
по статията работи: Георги Велев
Над половината от местните власти са просрочили задълженията си към фирми за извършени доставки и услуги. Грешка има в разпределението на данъците
Как общините убиват бизнеса, който работи за тях

Все повече общини в България трупат все по-големи дългове към компании, с които работят. И това започва да се очертава като сериозен проблем за страната - не само от гледна точка на финансовата дисциплина, но и защото засяга директно интересите на хората и бизнеса.  Не е тайна, че всеки път, когато една община го закъса, първото, което прави, е да спре плащанията към фирмите.

От Националното сдружение на общините в РБългария (НСОРБ) нееднократно алармираха за проблема и призоваха правителството да включи в актуализацията на бюджета  и общинските борчове. От последните данни на финансовото министерство стана ясно, че общият дълг на местната власт към бизнеса към края на юни вече е надскочил 160 млн. лв. Оказа се, че повече от половината общини в страната - 146 от общо 264, са просрочили плащанията си към фирми за извършени услуги.

Лидерите по задължения

От данните става ясно, че 75 общини нямат задължения към бизнеса, което по всяка вероятност си има своите ползи за хората и бизнеса по места.

Най-големи длъжници на фирмите и сега са „стари познайници” на финансовото ведомство, които от години имат проблеми с бюджетната си политика. Като абсолютен размер на задълженията към края на 2012 г., водачи в списъка са едни от най-големите общини – Столична община с дълг към доставчици 60.6 млн. лв., следвана от Пловдив – 36.6 млн. лв., Сливен – 27.9 млн. лв., Перник – 21.6 млн. лв. и Кърджали – с близо 14 млн. лв.

Малките общини обаче излизат напред, когато задлъжнялостта към бизнеса се оценява като процент от собствените приходи и бюджетната субсидия. Тук първенец е община Рудозем. Задълженията й са 141% и са се увеличили значително спрямо края на юни миналата година, когато са били 98,4 на сто. На второ място е Ракитово,  чиито дълг е достигнал 140.8%. През юни 2012 г. той е бил 89,22 на сто. Община Симитли заема третото със задълженията са 139,7% и нарастването им с 15 на сто спрямо юни миналата година. В Криводол дълговете са достигнали близо 119% като за година са се увеличили от 91,44 на сто.

Кюстендил остава общината със сравнително големи дългове от 113,7 на сто. Това е нищо в сравнение с миналогодишните задължения, който са достигнали сериозните 254%.

За сметка на това пък в Пирдоп са развързали кесията през последната година. Дълговете на местната власт там са се увеличили от скромните 5,7% на 107,8 на сто. В община Руен положението е сходно, като за година дълговете са нараснали до 105,5 на сто. В Бобов дол ситуацията също не е розова, защото задълженията са се увеличили от 62,6 на сто на 103,4%.

В Дупницата дълговете на общината са скочили двойно за година – от 44,3 на сто на 89.8 процента. Спад в това отношение има община Пещера. Местната власт обаче все още не може да спи спокойно, защото дълговете са намалели от 137% през юни 2012 г. на близо 87 на сто сега.

Достойно място заема и Столична община в своеобразната класация по размер на дълга към бизнеса. Тя е 11-тата най-задлъжняла община според данните на финансовото ведомство. София е намалила дълга си със скромните 2% спрямо юни 2012 г. и той е спаднал до 85%.

Длъжници с просрочия 

119 общини нямат просрочени задължения, като някои от тях дори са успели да направят значителни плащания към бизнеса. Примери в това отношение са местните власти в Долна Митрополия, Попово, Чупрене, става ясно от доклада на финансовото министерство.

В същото време има общини, които хронично изпитват затруднения да намалят разходите си и да увеличат приходите и са надхвърлили сроковете за плащане към доставчиците си. В края на първото тримесечие на миналата година забавените плащания са били с 40 милиона повече, отколкото сега. Намалените дългове са за сметка на орязани услуги за гражданите и пренасочени разходи.

Първенците по дългове сега, според анализа на Министерство на финансите, са градовете Кърджали, Перник и Пазарджик, които имат по около 15 милиона лева просрочени плащания

Община Антон е безспорен лидер по ръст - просрочията към бизнеса. Там те са нараснали до 210,77% в края на юни тази година. Просрочията са се увеличили спрямо юни 2012 г., когато борчовете са били 183,98% на база приходите на общината. На второ място в по задължения е община Ракитово, където просрочията като процент от приходите са 184,88%. В тази малка община се наблюдава минимален спад на задълженията с около 10 на сто спрямо юни 2012 г.

Сериозни са неизплатените в срок задълженията към бизнеса и в община Димово, като те са достигнали 102,98% от бюджета й. Там се наблюдава ръст на тези задължения спрямо миналата година. Тогава борчовете са били 82,04% от приходите на общината. Местната власт в Брегово също не се справя особено добре с бюджетната си политика. Просрочените задължения там са 97,65 на сто като за година са се увеличили от 62,77 процента.

Спад на просрочения дълг има в община Симитли, но те все пак остават големи – в момента нивото им е 92,23% от приходите, а в края на юни миналата година те са били 121,47 на сто.

В Неделино забавените задължения към бизнеса са се увеличили до 84,36%. В Невестино пък са достигнали 81,9 на сто. Тези разходи са натрупани през последните 12 месеца, защото миналата година по това време общината не е имала никакви просрочия. Същото е положението и с Борово, където просрочията в момента са 72,83%.

В община Борован задълженията към  бизнеса са намалели от 88 на сто на 71,7 процента. На 10-то място по задлъжнялост е община Кърджали, която през последната година е увеличила просрочията си от 55,7% на 70,7 на сто.

Бизнесът в Пазарджик има да прибира най-много пари

Според данните на финансовото министерство просрочените задължения към бизнеса в област Пазарджик в момента са най-големи. Там компаниите имат да получават над 17 млн. лв., като положението леко се е подобрило спрямо миналата година. Тогава борчовете са били 18,6 млн. лв.

С близо 6 млн. лв. по-малко пък са станали просрочията на общините в смолянско за една година. Там задълженията са намалели до 13,4 млн. лв, а през юни миналата година са били за над  19,3 млн. лв. В Силистра също са успели да погасят повече от 3 млн. лв. стар дълг към бизнеса. Почти толкова са погасените просрочия и във Варна.

В Перник задълженията са намалели до 14,2 млн. лв. като преди година са били 16,6 млн. лв. Също с около 2 млн. лв. са намалели прорсрочията и в област Пловдив и вече са 10,5 млн. лв. Интересен е фактът, че в Ямбол са успяли през последните 12 месеца да изчистят всичките си задължения към бизнеса.

В област Кърджали просрочията към  фирмите пък са се увеличили и вече са близо 14,9 млн. лв., става ясно от данните на финансовото министерство. В Бургас и Сливен задълженията към компаниите обаче са се увеличи с около 2 млн. лв. за година. С около милион са се увеличили тези задължения на Столична община и на Благоевград само през последната година.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...