Нередностите при провеждането на обществени поръчки у нас са добили невиждани мащаби, потвърждават проверките на съответните контролни органи. Това информира в. "Труд".
До 40 на сто от тръжните процедури са уредени, така че да бъдат спечелени от конкретна фирма. Така например Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) е установила, че около 100 млн. лв. са изхарчени без проведен конкурс. Нарушения са открити в 39,9% от проверените случаи.
Едни от най-рисковите обекти са енергийните компании и здравните заведения.
Проблемът е следствие на различни фактори. Един от тях е липсата на обхватен предварителен контрол - ангажираната с това Агенция по обществените поръчки успява да провери едва 9% от обявените конкурси. От тях нарушения има при почти 20 на сто.
Оттам нататък фирмите, които имат опасения относно редовността на проведената поръчка се обръщат към Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). 35% от проверените от регулатора конкурси от началото на годината са нагласени.
Основна практика при измамите е поставянето на високи критерии, които могат да бъдат покрити само от отделни фирми. Друг механизъм са неясните критерии за оценка.
До момента през 2013 г. в КЗК са внесени общо 1161 жалби по различни търгове за обществени поръчки, сочат данните към 20 август. Органът се е произнесъл по половината от тези случаи, връщайки конкурсите в начален етап на провеждане.
Най-чести нарушители са общините. Съществуват обаче и примери за измами, в които участва и централната власт, допълва изданието.