Хората искат българската икономика да работи и да бъде ефективна. Това каза министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев по време на регионалната конференция "Прозрачност в управлението на обществените поръчки", организирана от посолството на САЩ у нас.
По думите на министъра една от основните предпоставки това да се случи е активният диалог с бизнеса, в резултат на който правилата за достъп до проекти, финансирани с обществени средства да бъдат максимално опростени и прозрачни. "Това ще гарантира участието на повече фирми в процедурите за възлагане на обществени поръчки и тяхната равнопоставеност", смята министърът.
Според него процедурите трябва да се опростят така, че, когато се кандидатства, да се знае, че държавният служител не е враг и пречка на българския бизнес. "Напротив, той трябва да му помага, за да улеснява усвояването на средствата. Не е нормално да има забавяне на усвояването и да губим пари", подчерта министърът.
По неговите думи планираните мерки за възстановяване на икономиката трябва да бъдат предприети спешно, защото "още шест месеца безвремие ще бъде пагубно".
Отпуснатите средства от Международен фонд „Козлодуй“ имат сериозен принос за българската енергетика и икономика, каза Стойнев по време на церемония по подписването на споразумения за финансиране на два високоприоритетни проекта – изграждане на Национално хранилище за погребване на средно и средноактивни радиоактивни отпадъци и обновяване и модернизация на топлофикационната система на София.
Те ще съдействат за повишаване на качеството на топлофикационните услуги за столичани и за изпълнение от страна на България на критериите на Международната агенция за атомна енергия за устойчивото управление на радиоактивни отпадъци.
В ядрения прозорец на Международен фонд „Козлодуй“ бе подписано споразумение за изграждане на първия етап на Националното хранилище за погребване на ниско и средноактивни радиоактивни отпадъци. Бенефициент по проекта, който се финансира изцяло от МФК, е държавното предприятие „Радиоактивни отпадъци“. В новоизграденото хранилище ще бъдат погребани радиоактивните отпадъци от 1-4 блок на АЕЦ „Козлодуй“. Предвижда се строителството на първия етап на хранилището да завърши до края на 2015 г. Според изпълнителния директор на държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци“ Дилян Петров, с получаването на средствата по МФК започва реалното изграждане на националното хранилище.
С другото подписано споразумение, което се отнася до неядрения прозорец на фонда, се финансира проект за обновяване и модернизация на производството и преноса на енергия в топлофикационната система на София. Бенефициент е „Топлофикация София“ ЕАД. Общата стойност на проекта е 41.9 млн. евро, от които 21.5 млн. евро - от МФК. Модернизацията и подновяването на съоръженията на компанията ще повишат сигурността на енергийните доставки в столицата, подчерта Стойнев. Това ще доведе и до повишаване на енергийната ефективност на услугата чрез намаляване на загубите в топлопреносната мрежа и намаляване емисиите на парникови газове, каза още той. Предвижда се проектът да бъде изпълнен до края на 2017 г. По думите на изпълнителния директор на „Топлофикация София“ Стоян Цветанов, с реализацията на този проект дружеството ще отговори на изискванията на Европейската комисия.
Според представителя на Европейската банка за възстановяване и развитие Винс Новак реализацията на проектите на ДПРАО и „Топлофикация София“ е изключително важна. Той изрази своята увереност, че активното сътрудничеството между българските институции и Международен фонд „Козлодуй“ ще продължи.