"Проектът Бургас – Александруполис е неосъществим и неизгоден за България". Това заяви министърът на финансите в оставка Симеон Дянков днес. Той изрази това мнение по време на дебатите по денонсирането на Споразумение за петролопровода Бургас – Александруполис, информира агенция "Фокус".
Парламентът прие на първо четене Закон за денонсиране на Споразумението между правителството на Руската федерация, правителството на Република България и правителството на Гръцката република за сътрудничество в строителството и експлоатацията на петролопровода Бургас – Александруполис.
Гласуваха 141 народни представители, като 115 бяха "за" отказа, 25 бяха „против” и един се въздържа.
Според Дянков проектът е финансово неосъществим, не само защото за България е финансово бреме, а също така, защото е непосилен за всички участници в споразумението. По думите му на общото събрание на акционерите през 2009 г. е установено, че проектът не е търговски осъществим и неприемлив за банково кредитиране, заради това, че е невъзможно получаване на гарантирано количество петрол.
"Този проект ще губи каквото и финансиране да се внесе отвън. Реализацията на проекта е невъзможно при пазарни условия", каза Дянков.
"Очевидно ползите от проекта Бургас - Александруполис са за Русия и Гърция, а рисковете са за България", заяви от своя страна председателят на икономическата комисия Мартин Димитров при дебатите. По думите му този проект трябва да бъде спрян, защото за "максимално възможна полза от 30 млн. долара на година можем да разрушим целия си туризъм".
"Съществува риск от разлив в Черно море. Ако това се случи, какво ще стане с българския туризъм. Неслучайно референдумът е Бургас даде недвусмислен отговор”, заяви Димитров. "Основната ни задача е да не навредим. Формалното основание, което е записано в мотивите за денонсирането на споразумението, е че няма финансиране. Рисковете за българския туризъм и българската природа са много сериозни”, коментира още той.
На срещата руски представител казва, че от дебатите се вижда, че първоначалната финансова схема за финансирането на този проект не е възможна, посочи финансовият министър.
Георги Пирински от Коалиция за България попита по време на разговорите защо след като проектът бил финансово неосъществим, гръцката страна с нота отказва да денонсира това споразумение, руската страна също отказва да денонсира споразумението. "В доклад на министъра на околната среда и водите се казва, че проектът не е риск за околната среда", каза Пирински.
През август миналата правителството предоставя 150 хил. лв. от републиканския бюджет за придобиване на акции от държавата във връзка с увеличаването на капитала на „Проектна компания нефтопровод Бургас-Александруполис БГ” ЕАД чрез емитиране на 1500 нови акции. Със средствата от увеличението „Проектна компания нефтопровод Бургас-Александруполис БГ” ЕАД трябваше да изпълнява своите ангажименти през 2012 г. като акционер в международната компания „Транс Балкан Пайплайн Б. В.”, регистрирана в Амстердам. Последното е създадено по силата на междуправителствено споразумение за сътрудничество в строителството и експлоатацията на петролопровода Бургас-Александруполис между Русия, България и Гърция.