В новия Закон за управление на средствата са заложени промени, предложени от Националното сдружение на общините, и в него влизат няколко "принципни въпроса", при които финансовите корекции не би трябвало да се внасят от бенефициенти по европейски програми. Това коментира зам.-изпълнителният директор на Националното сдружение на общините Емил Савов.
По неговите думи е необходимо да се премахнат санкциите за общините, когато са спазили родното законодателство, но то е в разрес с европейските директиви.
"80% от обществените поръчки в България ги възлагат общините. По-големият проблем не е толкова за сгрешени критерии, а за непрекъснато сгрешено законодателство.Сега правим съвсем нов закон. Силно се надяваме, че това, което правим в момента, няма да го пипаме поне 2 години", обяснява Савов.
От Националното сдружение на общините у нас искат със законодателни промени да се въведат единните правила, които важат за всички оперативни програми и да са унифицирани.
Очаква се членовете на организацията да приемат предложение за проект на нов Закон за местните данъци и такси.
"Увеличаване на броя на общинските данъци с добавяне на подоходен данък, където споделяме теглото с държавата. Тоест държавата се отказва от част от сегашния подоходен данък в наша полза. И новият данък, който ще отиде главно за селските общини – за земеделските земи – нещо, по което сме уникални – един актив, който носи милиони левове за собствениците, при нас е необлагаем от гледна точка на данъкоплатеца", обяснява Савов.