Контролът по 11 процедури по откритите обществени поръчки по ОП „Административен капацитет” е по-строг, отколкото Европейската комисия иска. В резултат на това до момента не е постъпило нито едно оплакване по тези 11 процедури. Това съобщи по време на провелия се днес информационен ден по ОП „Административен капацитет” минитър Николай Василев.
Към края на миналата година по ОП „Административен капацитет” са били одобрени проекти на обща стойност 34 млн. лв. Тази сума надхвърля с 8 млн. предвидения за миналата година бюджет.
Ако всички проекти бъдат одобрени, това ще означава, че отпуснаният за миналата година бюджет на програмата от 13.148 млн. евро (26 млн. лв.) е бил изразходван напълно и вече се изразходват средства от тазгодишния бюджет, обясни Василев.
Към днешната дата са били изплатени към 7 млн. лв. по оперативната програма. Това означава, че 26% от средствата, предвидени за първата година, са били изплатени. Очакваме от юни нататък този показател да се повишава с 10-15%.
Общият брой на подадените проекти към края на март тази година е бил 608. От тях 591 са били подадени от неправителствени организации, а останалите 17 са били получени от различни държавни институции. Малка част от тези проекти обаче ще получат финансиране, тъй като съм поел сериозен ангажимент към ЕС през нашия контрол да не преминават некачествени проекти, каза още министърът на държавната администрация.
По време на днешния информационен ден беше обявен стартът на 5 нови процедури по оперативната програма на стойност 45 млн. лв. Те са насочени към държавната администрация и органите на съдебната власт.
Централната, областните и общинските администрации ще могат да се състезават с проекти по две процедури на обща стойност 20 млн. лв. Двете процедури са:
- „Прозрачна и почтена държавна администрация” с общ бюджет 10 млн. лв.
- „Администрацията - партньор на бизнеса” с общ бюджет 10 млн. лв.
Съдилищата ще могат да кандидастват с проекти по една процедура. Нейният бюджет е 5 млн. лв. Процедурата е:
- "Прозрачна и ефективна съдебна система” с общ бюджет 5 млн. лв.
- „Компетентна съдебна система и ефективно управление на човешките ресурси” с бюджет 10 млн. лв.
- „Подобряване на обслужването от страна на органите на съдебната власт чрез развитие на информационните технологии” с бюджет 10 млн. лв.
Не всички проекти, подадени по петте процедури, ще бъдат одобрени. През изминалата година са били одобрени половината проекти на публичната администрация и други 15% от проектите на неправителствения сектор.
Срокът на откритите днес поръчки нарочно е по-кратък. Това се прави с цел европейските средства да бъдат усвоени по-бързо. Планираме в срокът в процедурите, които ще бъдат откривани от есента, да бъде удължен на 18 и повече месеца.
Освен това минималният финансов праг на проектите ще бъде намален. Това от своя страна се прави с цел и по-малки проекти да бъдат финансирани, каза още Василев.
От днес на сайта на ОП „Административен капацитет” стартира нова рубрика, в която могат да бъдат задавани въпроси относно стартиралите процедури. Отговорите на задаваните въпроси ще бъдат публикувани на сайта най-късно един ден след задаването им.
Подробности за 5-те нови процедури по ОПАК ще откриете тук.
График на информационните дни по тях, които ще се проведат в страната, може да прочетете тук