"Няма да бъдат затваряни ферми, неотговарящи на изискванията за качествено мляко." Това заяви днес зам.-министърът на земеделието и храните Цветан Димитров в Сливен, където се срещна с местни говедовъди, информират от пресцентъра на ресорното ведомство.
В началото на 2012 г. българските млекопроизводители с ферми от ІІ-ра и ІІІ-та категория получиха две години отсрочка за преструктурирането си. Това стана след изтичането на първоначалния дерогационния период на 31 декември 2011 г. В резултат млечните ни ферми, чието производство попада в тези категории, имат възможност до края на настоящата 2013 г. да достигнат стандарта на Общността за качество на суровото мляко.
Зам.-министър Димитров посочи днес, че още в началото на миналата година страната ни е предложила на Европейската комисия план за действие след изтичане на срока на дерогация. По думите му фермите, които не отговарят на изискванията, трябва да се възползват и да останат на пазара. Млякото, което произвеждат, трябва да отива в преработвателните предприятия и да се използва за производството на сирене и кашкавал с време на зреене до 60 дни.
Обвързаните с производството плащания за новата финансова рамка на Общата селскостопанска политика (2014-2020 г.) могат да достигнат до 15%, информира още земеделският заместник-министър. Освен това допълни, че има възможност да се прехвърлят средства от Програмата за развитие на селските региони (ПРСР) към директни плащания за единица площ.
По време на срещата бяха дискутирани още темите за бъдещето на млечното говедовъдство у нас, размерът на държавно подпомагане в сектора през 2013-2014 г., както и промяната в Закона за акциза за горивата. Фермерите поискаха да им се даде допълнителна информация относно етапа на работа по Наредбата за директни доставки на малки количества и суровини от животински произход.
Участие в събитието взеха председателят на Комисията по земеделие и гори към Народоното събрание Десислава Танева, областният управител на Сливен – Марин Кавръков, директорът на Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството (ИАСРЖ) проф. Васил Николов и председателят на Съюза на говедовъдите в България Никола Ангелов.