Приеха млечния стандарт, производителите са доволни

09.05.2012 | 15:52
по статията работи: Теодора Пенева
Говедовъдите у нас ще произвеждат мляко и млечни продукти при еднакви изисквания
Приеха млечния стандарт, производителите са доволни

Нова Наредба за специфичните изисквания към млечните продукти прие Кабинетът по време на днешното си правителствено заседание, информира правителствената пресслужба.

В документа са определени критериите за качеството и състава на млечните продукти, за наименованията им и за специфичните изисквания към етикетирането им. Регламентирани се разрешените съставки при производството на този вид стока.

Формулирана е и забрана за добавянето на мазнини и протеини с немлечен произход към произведените млечни продукти. Дефинирано е понятието „имитиращи продукти, съдържащи в състава си мляко“ и са определени изискванията към тяхното етикетиране. С други думи – такива продукти вече няма да се считат за „млечни“.

С приетите в Наредбата постановления се уеднаквяват критериите, по които българските производители ще пускат на пазара мляко и млечни стоки. Тази мярка цели да защити интересите на животновъдите. Освен това, документът гарантира, че посочената на етикетите информация за храните ще бъде коректно написана и няма да крие риск от заблуда на потребителите.

Новите правила бяха представени в началото на месеца (на 2 май 2012 г.) от министъра на земеделието и храните Мирослав Найденов, който се срещна с представителите на животновъдите и млекопреработвателите именно по този повод. Тогава стана ясно, че от Министерството на земеделието и храните (МЗХ) целят да направят точно разграничение между истинските млечни продукти и произведените със заместители. Солидни глоби заплашват нарушителите, добавиха от ведомството.

Междувременно днес няколко асоциации от бранша излязоха със становище относно неговото приемане. То гласи: "Приемането на Наредба за специфичните изисквания на млечните продукти сега решава дали ще имаме говедовъдство, или не; ще консумираме ли български сирена и кашкавал, или не", предаде Агенция "Фокус".

Становището е изготвено съвместно от Националния съюз на говедовъдите в България, Националния съюз на млеко- и месопроизводителите (гр. Стара Загора), Сдружение "Тракия милк" (гр. Пловдив), Съюза на животновъдите в България, Животновъдното сдружение "Стария Балкан" (гр. Карлово) и СНЦ ОРАПОБ ( гр. Калофер), Асоциацията на биволовъдите в България, Националната асоциация на животновъдите, Националната овцевъдна организация и Асоциацията на животновъдите "Странджа".

"Гражданите да бъдат спокойни, че няма да бъдат "залети с мляко", защото националната млечна квота се изпълнява едва на 70 %, броят на млечните крави намалява, и на фермите – също. Колкото до това, че ни плашат, че мандрите няма да ни изкупуват млякото, то и сега те не го купуват", се казва в становището.

Въпреки това, близо 150 хилядите говедовъди у нас се надяват, че правителството ще изгради надеждна система от правила в млечния сектор, които да се спазват както от производителите, така и от млекопреработвателите. В противен случай не е изключена дори възможността от съвместен протест.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 21.11   695 г. – Свети Вилиброрд е ръкоположен за пръв епископ на фризийците. 1344 г. – Започва строежът на сегашната катедрала "Свети Вит", когато епископът...