"Пазарите падат и се вдигат, но ние сме Съединените американски щати. Каквото и да казва някоя рейтингова агенция, ние винаги сме били и винаги ще бъдем страна с рейтинг "тройно А", заяви американският президент Барак Обама.
"Финансовите пазари по света все още вярват, че нашият кредит е "три пъти А". Аз и инвеститорите по света сме съгласни", каза Обама, цитиран от АП и БТА.
В изявление от Белия дом тази нощ той добави, че САЩ нямат нужда от рейтингова агенция, за да им каже, че политическата им система има проблеми. Той обвини за понижаването на рейтинга с политическата безизходица във Вашингтон. Понижаването се дължи не на опасения от способността на САЩ да плащат дълговете си, а на съмнения в способността на политическата система да работи, обясни той.
"Факт е, че не ни беше нужна рейтингова агенция, за да ни каже, че ни трябва балансиран дългосрочен подход за съкращаване на бюджетния дефицит", каза Обама и отново повтори, че не вярва, че съкращенията могат да бъдат осъществени само чрез орязване на разходите.
Затова той прикани Конгреса да вземе мерки през септември за създаване на работни места и добави, че ще предложи свои препоръки за решаване на проблема с дефицита, като отново подчерта необходимостта от повишаване на данъците за богатите, предаде Ройтерс.
С тези свои думи президентът се опита да успокои борсите. Засега обаче изявленията му не повлияват на фондовите пазари. Вследствие на понижения рейтингов индекс на САЩ от агенция Standard & Poor's в петък от ААА на АА+, вчера основният американски индекс Dow Jones се срина до 10824 пункта, загубвайки 5,42% от стойността си. Още по-лошо бе положението с индексите Nasdaq и S&P, загубили съответно 6,83% и 6,66% от стойността си.
Обама подчерта, че не носи вина за задълбочаващата се икономическа криза в САЩ. Поех президентския пост след като кризата вече бе факт. Това са сложни и тежки процеси, върху които е трудно да се влияе. Сега от нас се иска да се справим с проблеми, свързани с високия вътрешен дълг на страната, които бяха унаследени, отбелязва Обама.
"Проблемите в икономиката ни са и в резултат на сходните проблеми в Европа, тъй като в днешния свят икономическите механизми са във взаимна връзка. Когато имате проблеми в Европа - в Испания, в Италия, в Гърция, тези проблеми се отразяват и на нас", каза президентът.
Той е обсъдил по телефона с италианския премиер Силвио Берлускони глобалната дългова криза. "Ситуацията на финансовите пазари в САЩ и Европа бе в центъра на приятелския разговор", се казва в изявление на италианското правителство.