"Държавните компании са същите като частните, просто акционер в тях е държавата. Не смятам, че трябва да се вменява на компаниите, дори и държавни, къде да си държат парите". Това коментира Пламен Орешарски в студиото на "Нова телевизия". Неговите изказвания са по повод изнесените данни, че половината пари на държавни предприятия се намират в една банка - Корпоративна търговска банка. Орешарски допълни, че не се е интересувал кой стои зад дадена банка, дори и когато е бил министър на финансите, и отказа да коментира данните, че собственик на банката е приближен до ДПС.
"Фискалният резерв се натрупва, за да посрещне рискови ситуации, в каквато сме в момента", обясни още бившият министър на финансите. Трябва обаче да се определи къде е границата за харченето на тези средства, трябва да се определи "санитарният минимум". Минимумът се определя от различни фактори, като например доверието на гражданите в икономическата политика. "По мое лично мнение в момента гравитираме около санитарния минимум, или 5-6 млрд. лева", допълни Орешарски.
Част от фискалния резерв са целеви пари и те са неприкосновени, коментира още бившият министър по повод идеята за харчене на пари от фискалния резерв. В резерва например се намират 1,5 млрд. лева от Сребърния фонд, средства от фонд "Козлодуй". Орешарски коментира още, че фискалният резерв никога не е бил блокиран. Просто в предишните години страната имаше бюджетен излишък и резервът непрекъснато растеше. Сега сме с дефицит и съответно той намалява.
"Подкрепям усилията за намаляване на разходите", допълни в заключение Пламен Орешарски. Според него емитирането на еврооблигации, за което се изказаха и от "Синята коалиция", и управляващите, ще има за цел да финансира резерва. Но има и други методи, като например приватизация и външни и вътрешни заеми. Действията на правителството обаче не винаги са съвсем точни.
"Увеличаването на акцизите на цигарите например просто доказа, че Кривата на Лафер работи - колкото са по-високи ставките, толкова по-ниска е събираемостта на данъците", обясни още Орешарски. Той припомни, че акцизите на цигарите бяха повишени в Унгария и контрабандата наложи ставките да бъдат намалени. "Който не се учи от чуждите грешки, ще трябва да се учи от собствените си", коментира бившият финансов министър.