От световната верига за бързо хранене Burger King вчера късно вечерта направиха изявление, че част от хамбургерите, пускани на пазара от веригата, са съдържали конско месо, след като в продължение на две седмици отричаха това да е така. Това съобщи британският вестник "Индипендънт".
Изследвания са установили малки дози конска ДНК в месото, използвано за направата на сандвичите, предлагани от веригата във Великобритания. Нетипичните проби, предизвикали скандал, са взети от суровината в един от заводите на базираната в Ирландия преработвателна компания Silvercrest, ангажирана от веригата. По-рано направените от Burger King проби, взети от ресторантската им мрежа, бяха негативни.
Разследването на ирландските власти е проследило нерегламентираното месо, до доставчик, базиран в Полша. То е представлявало смес от говеждо месо и конски изрезки и е преработено именно в Silvercrest.
По тази причина от Burger King обявиха, че ще прекратят договора си с фирмата. Основанието е, че тя не е успяла да изпълни изискването 100% от месото, което предоставя, да е с произход Великобритания и Ирландия.
Диего Беамонте, вицепрезидент на ветерана в бързото хранене, който отговаря за качеството на храната, се извини на потребителите по цял свят, които са разчитали на гарантираното висококачествените продукти. "Един снабдител ни подведе и в резултат ние подведохме вас. Ние поемаме ангажимента да гарантираме, че това няма да се случи отново".
Името на Burger King е въвлечено в скандала, разразил се преди две седмици на британския хранителен пазар. Разследване на британската Агенция за хранителни стандарти (Food Standards Agency) установи примеси на предлаганото в редица търговски вериги „говеждо“ месо за хамбургери. В състава му са открити части свинско и конско месо, които на местния пазар са по-евтини.
Фирма Silvercrest е част от групата преработвателни компании ABP Food Group. Корпорацията е била снабдител на веригите супермаркети Tesco и Aldi, както и на британското търговско сдружение Co-operative Group. След разследването те също са прекратили договорите си с нея.
От британската Агенция обявиха, че не са сигурни дали въпросните хамбургери с конски изрезки не са предлагани на пазара в продължение на повече от година. В резултат най-малко 10 милиона бургера са поставени на склад.
Econ.bg потърси представител на фирмата от българска страна за коментар, но не успя да се свърже с никого.
Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката,
предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!