Откриха обновената Боянска църква

02.10.2008 | 14:09
по статията работи: Петър Чернев
Паметникът на културата беше възстановен по инициативата "Вечните сгради на България"
Откриха обновената Боянска църква

По време на церемония, която се състоя днес в двора на Боянската църква, официално беше обявено завършването на реставрационните дейности на стенописите и откриването на нова дарителска плоча.



Уникалният паметник на българската култура – Боянската църква "Св. Никола и Св. Пантелеймон", е първия обект, който беше избран за възстановяване от инициативата "Вечните сгради на България". Нейната цел е подпомагане, възстановяване и съхранение на паметници на културата и обекти с важно историческо значение, припомниха организаторите на днешното събитие.



Министърът на културата проф. Стефан Данаилов (вляво) откри изцяло реставрираната Боянска църква. Боянската църква е паметник на културата от национално и световно значение, а през 1979 г. е вписана в листата на ЮНЕСКО. Снимка: Пресфото - БТА


В церемонията участваха проф. Стефан Данаилов, министър на културата, проф. Божидар Димитров, Директор на Националния исторически музей, Председател на Националния съвет по опазване паметниците на културата, проф. Григорий Григоров, Декан на факултета по реставрация в Националната художествена академия, Ръководител на колектива, извършващ реставрационните дейности в Боянската църква, Венета Кръстева, Управител на в-к „Строителство Градът”, организатор на Национален конкурс „Сграда на годината”, Боряна Радева, Главен мениджър на "Евромаркет Груп", Председател на фондация „Етерна” и дарители.

Инициативата „Вечните сгради на България” беше обявена през 2005 г., в рамките на националния конкурс „Сграда на годината”, от неговите организатори, генералният спонсор „Евромаркет кънстракшън” АД и фондация „Етерна”. Над 60 компании, медии, представители на предприемаческите, обществените и културните среди, се включиха в благородното дарителско дело, което позволи да бъдат напълно възстановени шедьоврите на европейската средновековна живопис и архитектура. В хода на реставрационните дейности (2006 г. – 2008 г.) беше направено и забележително откритие с разчитането на името на художника – българският зограф Василий.

Храмът е сред малкото съхранени средновековни паметници, свидетелство за значимия принос на българското монументално изобразително изкуство в европейското културно пространство. Боянската църква е паметник на културата от национално и световно значение, а през 1979 г. е вписана под номер 42 в листата на ЮНЕСКО.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 26.11   1335 г. – Провежда се първата среща на Вишеградската тройка – между кралете на Полша, Унгария и Чехия, на която се формира Антихабсбургски съюз. 1394 г....