Първа инвестиционна банка (ПИБ) стана собственик на оловния завод на ОЦК-Кърджали. Днес имущество на предприятието на длъжника Валентин Захриев за над 4 млн. лева беше продадено на търг в Районния съд в града.
С това на практика са разпродадени всички имоти и сгради на територията на завода.
В едномесечния срок за подаване на документите за днешния търг, в офиса на частния съдебен изпълнител Росен Сираков са постъпили единствено офертите на банката, която е и основен кредитор на задлъжнялото металургично предприятие. ПИБ беше обявена за купувач на движимото и недвижимото имущество. Тя получи половината идеална част от поземлен имот, върху който се извършва основната производствена дейност на завода, и 63 сгради, сред които цехове и помощни постройки. До миналата година върху тези цехове и постройки работеше оловният завод на ОЦК.
И двата търга бяха спечелени с разликата от 1 лв. от обявената началната тръжна цена. За парцела от 324 966 кв.м, ПИБ предложи 3 704 684 лв. при обявени 3 704 683 лв., а за сградите – 474 863 лв. при първоначално обявени 474 862 лв.
В едноседмичен срок банката трябва да внесе парите и след това ще бъде обявена за собственик на предприятието.
Частният съдебен изпълнител Росен Сираков, който проведе търга, заяви, че вече е продаден целият комбинат, но ако взискателите се насочат към активи на ОЦК извън производствената площадка, е възможно да се насрочат още търгове, предаде БГНЕС.
Стойността на разпродаденото имущество на Оловно-цинковия комплекс от всички търгове до момента надхвърля 18 милиона лева, информира Дарик радио.
В борсовата търговия на БФБ-София днес книжата на ОЦК-Кърджали поевтиняха с 8,5% и се разменяха за 0,14 лв. за брой. Същевременно ценните книжа на ПИБ от сегмент Premium поскъпнаха с 3,85% и се разменяха за средна цена от 1,35 лв. за брой.
Още на следващия ден премиерът Бойко Борисов, министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев, заедно с представителя на новия собственик „Хармони 2012" Нягол Камбуров и изпълнителния директор на ПИБ Васил Христов посетиха Кърджали. Последният обяви, че новите собственици на завода могат да разчитат на финансовата подкрепа от страна на банката. Той допълни: "Ние естествено познаваме много добре технологията на това производство, години наред му вярваме и го подкрепяме. Така че те могат да разчитат изцяло на нашата финансова подкрепа за довършване модернизацията на новото цинково производство, както и подкрепа за инвестициите".
Едва 30 души, сред които счетоводители и работници, ще останат на работа в ОЦК, където допреди няколко месеца препитание намираха 550 души от региона. Това стана ясно миналата седмица, след като Управителният съвет на дружеството назначи за изпълнителен директор Валентин Манев, досега икономически шеф в комбината. Той зае мястото на напусналата преди месец Славея Стоянова, припомня в. "Труд".
До сагата с разпродаването на имуществото на ОЦК се стигна, след като собственикът Валентин Захариев спря да обслужва банковите си заеми, а ПИБ, която беше един от най-големите кредитори на завода, спечели дело срещу него и получи изпълнителен лист. Служителите на завода протестираха повече от 2 месеца. Впоследствие правителството пое личен ангажимент да търси инвеститор за предприятието. Такъв обаче не беше намерен.