ПИБ купи оловния завод на ОЦК-Кърджали

27.11.2012 | 17:33
по статията работи: Петър Чернев
Днес бяха разпродадени имоти на комплекса за 4 млн. лв.
ПИБ купи оловния завод на ОЦК-Кърджали

Първа инвестиционна банка (ПИБ) стана собственик на оловния завод на ОЦК-Кърджали. Днес имущество на предприятието на длъжника Валентин Захриев за над 4 млн. лева беше продадено на търг в Районния съд в града.

С това на практика са разпродадени всички имоти и сгради на територията на завода.

В едномесечния срок за подаване на документите за днешния търг, в офиса на частния съдебен изпълнител Росен Сираков са постъпили единствено офертите на банката, която е и основен кредитор на задлъжнялото металургично предприятие. ПИБ беше обявена за купувач на движимото и недвижимото имущество. Тя получи половината идеална част от поземлен имот, върху който се извършва основната производствена дейност на завода, и 63 сгради, сред които цехове и помощни постройки. До миналата година върху тези цехове и постройки работеше оловният завод на ОЦК.

И двата търга бяха спечелени с разликата от 1 лв. от обявената началната тръжна цена. За парцела от 324 966 кв.м, ПИБ предложи 3 704 684 лв. при обявени 3 704 683 лв., а за сградите – 474 863 лв. при първоначално обявени 474 862 лв.

В едноседмичен срок банката трябва да внесе парите и след това ще бъде обявена за собственик на предприятието.

Частният съдебен изпълнител Росен Сираков, който проведе търга, заяви, че вече е продаден целият комбинат, но ако взискателите се насочат към активи на ОЦК извън производствената площадка, е възможно да се насрочат още търгове, предаде БГНЕС.

Стойността на разпродаденото имущество на Оловно-цинковия комплекс от всички търгове до момента надхвърля 18 милиона лева, информира Дарик радио. 

В борсовата търговия на БФБ-София днес книжата на ОЦК-Кърджали поевтиняха с 8,5% и се разменяха за 0,14 лв. за брой. Същевременно ценните книжа на ПИБ от сегмент Premium поскъпнаха с 3,85% и се разменяха за средна цена от 1,35 лв. за брой.

Припомняме, имущество на ОЦК за 5 млн. лв. беше продадено в края на месец октомври, отново чрез частния съдия изпълнител Росен Сираков. Очакванията бяха за 5,5 млн. лв. приходи, за да бъде увовлетворено искане на кредитора ПИБ. Срещу 1,933 млн. лв. собственик на пречиствателната станция към предприятието тогава стана компанията "Стил комодитис". Справка в Tърговския регистър показва, че тя е собственост на Валентин Захариев. Чрез "Интертръст холдинг" той притежава част от кърджалийското предприятие. В "Стил комодитис" холдингът държи 1600 от общо 2000 акции. Капиталът на дружеството е 1 млн. лв.
На 14 септември 2012 г. "Хармони 2012" ЕООД придоби половината от предприятието в Кърджали, като в нейно притежание попадна и цинковият комплекс. Дружеството предложи най-висока цена (8,6 млн. лв.) по време на явен търг, на който се явиха трима кандидати. Останалите два бяха Първа инвестиционна банка и компанията Finance& Consulting. Проверка в Търговския регистър показва, че заложен кредитор на "Хармони 2012" е ПИБ. Финансовата институция е отпуснала кредит в размер на 4,62 млн. евро на столичната компания няколко дни, след като сделката беше завършена.

Още на следващия ден премиерът Бойко Борисов, министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев, заедно с представителя на новия собственик „Хармони 2012" Нягол Камбуров и изпълнителния директор на ПИБ Васил Христов посетиха Кърджали. Последният обяви, че новите собственици на завода могат да разчитат на финансовата подкрепа от страна на банката. Той допълни: "Ние естествено познаваме много добре технологията на това производство, години наред му вярваме и го подкрепяме. Така че те могат да разчитат изцяло на нашата финансова подкрепа за довършване модернизацията на новото цинково производство, както и подкрепа за инвестициите".

Едва 30 души, сред които счетоводители и работници, ще останат на работа в ОЦК, където допреди няколко месеца препитание намираха 550 души от региона. Това стана ясно миналата седмица, след като Управителният съвет на дружеството назначи за изпълнителен директор Валентин Манев, досега икономически шеф в комбината. Той зае мястото на напусналата преди месец Славея Стоянова, припомня в. "Труд".

До сагата с разпродаването на имуществото на ОЦК се стигна, след като собственикът Валентин Захариев спря да обслужва банковите си заеми, а ПИБ, която беше един от най-големите кредитори на завода, спечели дело срещу него и получи изпълнителен лист. Служителите на завода протестираха повече от 2 месеца. Впоследствие правителството пое личен ангажимент да търси инвеститор за предприятието. Такъв обаче не беше намерен.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 05.11   1414 г. – Открит е Констанцки събор на Римокатолическата църква, който слага край на Папската схизма. 1605 г. – Осуетен е опит за атентат срещу Камарата на...