В държавния бюджет са заделени 10% от Брутния вътрешен продукт (БВП) на страната под формата на 8 милиарда и 100 милиона лева само за пенсии и обезщетения. Това потвърди пред bTV министърът на труда и социалната политика Хасан Адемов.
"Ако имаме по-голям БВП, по-голяма заетост, по-малък сив сектор, ще разчитаме и на по-висок процент. Ако няма постъпления, това означава няколко месеца щастливи, а след това...”, беше коментарът на социалния министър.
Адемов изрази оптимистична нагласа относно идеята от 1 юни 2014 г. да се въведе швейцарското правило за индексиране на пенсиите, при което процентът на увеличение зависи от темповете на ръст на инфлацията и средния осигурителен доход. Ако бъде отчетена дефлация, но е налице „голям ръст на осигурителните доходи“, обясни той, през 2014 г. възнагражденията за най-възрастните може да се вдигнат с около 3 на сто.
Таванът на пенсиите ще представлява 35% от максималния осигурителен доход. След като той беше увеличен до 2 400 лева, прагът става 840 лева. Министърът определи това решение като "едно от по-малко несправедливите".
Хасан Адемов коментира още готвените съкращения в държавната администрация. Той увери, че свиването на щатове няма да става механично. Според него ще се работи в посока реформираме на администрацията там, където има дублиране на структури и неефективни такива. Всяко министерство ще има задачата да изготви анализ за това, който ще се разглежда на редовното правителствено заседание в сряда.
"Ако изобщо се стигне до съкращения, това ще се случи след 1 януари", заяви социалният министър, като обясни, че фискален ефект от това би могъл да се наблюдава едва през 2015 година.
В друг разговор Константин Тренчев и Пламен Димитров, лидери на двете синдикални организации „КТ Подкрепа“ и КНСБ, изразиха мнение, че правителството прибягва до предложените съкращения заради „изчерпаните финансови ресурси на държавата“.
По думите им мярката не е съгласувана с работническите организации, а не е сигурно дали е съгласувана и с членовете на кабинета.