Подписахме договор за 20% по-ниска цена на газа*

15.11.2012 | 12:55
по статията работи: Петър Чернев
Отпадат посредниците при доставката на суровината. "Газпром" може да инвестира в парогазови централи у нас
Подписахме договор за 20% по-ниска цена на газа*

България и Русия подписаха днес в Министерския съвет нов газов договор. В него няма посредници и България ще получава газ директно от "Газпром експорт". Споразумението беше подписано от изпълнителния директор на „Булгаргаз“ Димитър Гогов и от зам.-председателя на управителния съвет на „Газпром“ Александър Медведев.

На събитието присъстваха премиерът Бойко Борисов и президентът на руския газов гигант Алексей Милер.

Продължителността на новия контракт е 10 години. На шестата година страната ни ще има право да предоговаря цените, на които получава газ, както и доставеното количество. То ще може да бъде намалено с толкова, колкото България сама може да си произведе, призна премиерът Бойко Борисов.

Новата цена на газа е най-ниската сред страните, които не инвестират в разработка на газови находища в Русия. В сравнение с останалите европейски държави, новите стойности са малко по-високи от тези, на които Германия си купува „синьо гориво“.

Министър-председателят добави, че „стотици, милиони, дори и повече през годините са се губили между посредниците за сметка на българския потребител и българската икономика“. Премахването на посредниците коствало големи усилия. Преговорите по въпроса са продължили цяла нощ и са били финализирани тази сутрин, разкри премиерът.

В бъдеще е възможно „Газпром“ да инвестира в строежа на парогазови централи на територията на България. Руската страна в момента проучвала 2 площадки, като е възможно техният брой да се увеличи. Това призна изпълнителният директор на „Газпром“ Алексей Милер. Той допълни, че се надява да бъде постигната договореност с България в близко бъдеще.

Припомняме ви, че в края на месец март стана ясно, че България се отказва от реализацията на проекта АЕЦ „Белене“. Като един от вариантите за използване на площадката там беше посочен именно строежът на такъв вид централа.

Лидерът на ДСБ Иван Костов коментира тогава, че парогазова централа на площадката в Белене е възможна и икономически жизнеспособна, ако цената на газа е около 200 долара на хиляда кубически метра.  Днес Милер пък заяви, че руската компания е готова да инвестира сама в такива мощности.

Днес България подписа и споразумението за строителството на тръбопровода "Южен поток", който ще минава през нашата страна. Подробности по темата може да прочетете тук.

Според предварителните разчети проектът у нас ще струва над 3 млрд. евро. Късно снощи Милер пристигна в София, но не даде изявление пред медиите.

Ние сме последната страна от всички участници в проекта, която подписва решението. "Южен поток” трябва да премине по дъното на Черно море, през България, Сърбия, Унгария, Словения и да достигне Северна Италия. Първите газови доставки в Европа по него се очакват през първото тримесечие на 2016 г.

*Последна актуализация: 14:20 часа

Оцени статията:
5.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...