България е готова да поеме по-голям брой самолети през въздушното си пространство след обединението на двата района за полетна информация в София и Варна в Единен център за управление на въздушното движение - София. Официалното представяне на центъра се състоя днес в сградата на Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение" (ДП "РВД"). На събитието присъстваха , Емануил Радев,, Михаил Михов, зам.генерален директор "Технически дейности", ДП РВД и др.
Със създаването на новата структура, центърът за контрол на полетите във Варна се закрива, а служителите от структурата в морския град са прехвърлени в столицата.
Близо 100 млн. евро са инвестициите в изграждането на Единния център. Строителството на новата сграда е коствало 70 млн. евро, а останалата част от средствата са вложени в изграждането на автоматизирана система за управление на въздушното движение SATCAS v.2.
Тази система е в експлоатация от 14 февруари, като известно време е била в процес на изпитания. С нея се извършва координация на полетите в реално време. Употребата й повишава безопасността на въздушното движение и понижава натоварването върху ръководителите на полети в ДП "РВД".
Цялата информация за полетите се съдържа в единна база данни, която се обновява на всеки 5 секунди. Системата постоянно синхронизира получената от радарите информация и я подава към всички ръководители на полети. Сред възможностите на новата система са определяне на по-кратки маршрути на самолетите и намаляване на закъсненията.
На снимката: Монитор за контрол на полетите
В случай на технически проблем, информацията се запазва и прехвърля между сървърите, на които системата оперира, така че актуална картина на въздушното пространство не се губи, поясни генералният директор на ДП "РВД" Емануил Радев.
С въвеждането на последната версия на SATCAS и създаването на единен район за полетна информация у нас, страната ни изпълнява задълженията си по Европейската програма за въздушно движение и по инициативата "открито небе". Системата позволява и да бъдат следени опасни метеорологични явления.
По време на срещата зам.-министърът на транспорта Весела Господинова подчерта, че страната ни е направила всичко възможно, за да отпадне предпазната клауза, наложена от Европейската комисия върху авиацията ни. По думите й, държавата е направила максималното и за да отпаднат ограниченията за полети до САЩ.
Заместник-министърът отчете, че ежедневно над страната ни прелитат 1835 самолета. През миналата година е регистриран ръст на трафика с 11%, а прогнозите за тази година са тази тенденция да се запази и увеличението да бъде с над 10%.
ТД "РВД" е обслужило 470 хил. самолета през 2007 година. Очаква се броят им да достигне до 500 хил. през тази година.
ТД "РВД" е реализирало 22 млн. лева печалба за 2007 г.
По време на днешната церемония беше прочетено и официално писмо от министъра на транспорта Петър Мутафчиев. В него се подчертава, че с откриването на Центъра, страната ни е изпълнила своите ангажименти към ЕС в модернизацията на сектора.