Правителството не планира да повиши данъците

24.10.2008 | 14:28
по статията работи: Петър Чернев
Станишев: Правителството ще застане зад всяка банка, за която биха възникнали проблеми с ликвидността. Мартин Димитров: Българската икономика е в опасност от рецесия
Правителството не планира да повиши данъците

Правителството не планира да повиши данъците в страната, каквато мярка са предприели други европейски страни във връзка със световната икономическа криза. Това стана ясно от думите на премиера Сергей Станишев, който участва днес в разискванията по питането на лидера на ДСБ Иван Костов. То беше свързано с правителствената политика в условията на световната финансова криза, съобщи Дарик радио.

От парламентарната трибуна премиерът заяви: "Българското правителство ще застане зад всяка банка, за която биха възникнали проблеми с ликвидността. Правителството има тези възможности. В края на годината фискалният резерв ще надхвърли 13 милиарда лева".

"Няма да допуснем никакво разклащане, още повече, да не говорим, за сриване на банковата или финансовата система. Няма условия за това и имаме механизмите да не го допуснем", категоричен беше министър-председателят. "Българските граждани трябва да бъдат спокойни за своите спестявания", подчерта той и увери, че няма никакви условия това, което се е случило с нашата страна през 90-те години във финансовата сфера да се случи отново.

Премиерът отбеляза, че в резултат на спада на цените на горивата и успокояването на растежа на цените на хранителните стоки се очаква и намаляване на тенденцията за инфлация в България, съобщи правителствената информационна служба.

Валутният борд, в който се намира страната, е стабилен. Той поддържа макроикономическата стабилност и доверието на икономическите агенти във финансовата система и икономиката като цяло, посочи Сергей Станишев.Той допълни, че България има безпрецедентни резерви по своя обем – фискален резерв, и резерв на Българската народна банка. Те възлизат общо на близо 30 милиарда лева, заяви премиерът и допълни, че тези резерви са "котвата" за стабилност, така че спестяванията на гражданите да бъдат сигурни, да има ясна подоходна политика, да има икономически растеж и развитие на България.

Българската икономика е в опасност от рецесия
. Това каза депутатът от ОДС Мартин Димитров - зам.-председател на Комисията по бюджет и финанси в Народното събрание, предаде Агенция “Фокус”. По думите на Димитров правителството „не предлага нищо конкретно, а само голи обещания и празни приказки”.

Министерски съвет не предприема мерки за овладяване на последиците от световната финансова криза извън тези, предприети в ЕС. Според депутата кредитният рейтинг на България ще падне трайно, което ще доведе до оскъпяване на кредитите и други проблеми.

Димитров припомни какви са предложенията на СДС в тази насока - намаляване с 10% на осигурителната тежест, премахване на данъка върху дивидентите, намаляване от 15% на 10 % на данъка за едноличните търговци и т.н.

Българската банка е стабилна. Това заяви от парламентарната трибуна народният представител от "Коалиция за България" Румен Овчаров. Мерките, които Управителният съвет на банката взе, вече оказват влияние, каза Овчаров.

"Мерките са взети. Българската система е стабилна и здравословна финансово. Стабилно е и икономическото развитие на страната. Икономическият ръст е над 6%. Този процент е резултат от правителствената политика”, каза Овчаров. По думите му в Бюджет - 2009 г. трябва да се заложат 3 елемента - запазване на макроикономическата и финансова стабилност на страната; насърчаване на икономиката и мерки за насърчаване на икономиката; гарантиране на доходите на хората.

„Всички проблеми, които има българската финансова система, ако има такива ще бъдат представени пред вас. Нямаме какво да крием”, заяви Овчаров.

От своя страна народният представител от ДПС Йордан Цонев заяви, че трябва да се предвидят мерки, с които да се спре или да намали „охлаждането на българската икономика”, за да не намалеят чуждестранните инвестиции. Трябва да предложим бюджет, в който да е видно, че не става въпрос за мерки само за финансовата стабилност”, каза още Цонев.

Критиките по отношение на мерките в условия на финансова криза са насочени в погрешна посока. Това каза от парламентарната трибуна депутатът от НДСВ Милен Велчев.

По думите на Велчев инвеститорите на борсата трябва да са свикнали с мисълта, че могат както много да спечелят, така и да загубят. Ето защо мерките на правителството трябвало да са насочени към банковия сектор.

„Категорично подкрепям правителството за взетите досега мерки. Може би те трябва да се обогатят с някои други мерки, чието място обаче не е в бюджета за 2009 г.”, каза Велчев. По думите му трябва да се увеличат инвестициите в инфраструктура, с което частично ще се компенсира очаквания спад в строителния бранш; да се опростят процедурите по опростяване на ДДС; да се увеличат значително средствата за туристическа програма на България. Това ще увеличи приходите от туризъм.

„България стои стабилно. Банковият сектор е стабилен”, заяви Велчев.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 11.11   307 г. – Лициний става римски император. 1572 г. – Датският астроном Тихо Брахе открива свръхнова в съзвездието Касиопея. 1611 г. – Сключен е...