Международната проектна компания „Транс-Болкан Пайплайн" организира в Бургас предварително обществено обсъждане на проекта „Бургас-Александруполис". Обсъждането е част от предварителните консултации относно изграждането на петролопровода с представители на местната власт, екологични и туристически неправителствени организации и граждани от региона, в които ще бъде изграден проекта, съобщиха от компанията. Подобни събития не са задължителни по закон и се организират с цел прозрачност на проекта и открит диалог с всички заинтересовани страни.
До момента подобни предварителни срещи и обсъждания бяха проведени в градовете Камено, Елхово, Поморие, Средец, Свиленград, Тополовград, Болярово и областните центрове Ямбол и Хасково. На тях екип
от консултанти, работещи за „Бургас-Александруполис", представиха и обясниха в детайли техническите, екологичните и социалните аспекти на проекта. Техните предварителни проучвания бяха изслушани от
представители на Министерството на транспорта, Министерство на околната среда и водите, на областните администрации, на морската администрация в региона, кметовете на общините, през които ще минава
трасето на тръбопровода, представители на туристическия бранш, както и на неправителствени екологични организации.
„Надявам се обсъждането да бъде ползотворно за всички и да постигнем разумни компромиси, които да спомогнат за развитието на Бургаския регион.
"На всички срещи и обсъждания досега успяхме да постигнем консенсус със заинтересованите страни и мисля, че ще постигнем това и в Бургас", каза Пламен Русев, директор на „Транс-Болкан Пайплайн" България.
„Колкото повече граждани на Бургас и региона участват в обсъждането, толкова по-демократичен ще бъде процеса и ние ще можем да променим и подобрим проекта според техните изисквания. Затова се надявам всеки човек, който е заинтересован от „Бургас-Алехандруполис" да дойде на общественото обсъждане и да сподели въпросите и коментарите си," допълни той.
Досега на срещите и обсъжданията по-голямо внимание беше отделено на представянето на вариантите за разположение на съоръженията на петролопровода, както в морето, така и на сушата. Вариантите за типа на съоръженията също бяха представени и дискутирани.
На срещите и обсъжданията досега освен представители на администрацията и засегнатите институции взеха участие и Института по океанология, Бургаския университет „Асен Златаров", Учебен център по екология, Българско дружество за защита на птиците, Фондация „За земята", Фондация „Зеления Бургас", Бургаска търговско промишлена палата, Регионална агенция за управление на енергията, Българска асоциация на туристическите агенции, Съюз на инвеститорите в туризма и мновество други заинтересовани граждани.