ПАРИ – Битките в Багдад сринаха цените на петрола и златото
Новината, че американски войски са навлезли в централните части на Багдад, разтърси световните пазари на петрол и злато. Двете борсови стоки светкавично поевтиняха, сривайки се до най-ниските си цени от средата на ноември 2002 г. насам. Търгуваният в Лондон еталонен петрол сорт Брент поевтиня до 23.40 USD/б, а зад океана нефтът отстъпи до 27.80 USD/б. Проблесналите след щурма на столицата надежди, че войната може да приключи бързо, отнеха 6 USD/тр. у. от котировките на златото и то плътно се приближи към границата от 319 USD/тр. у. (пълният текст)
Фирмите ни с малки шансове за проекти в Ирак
Съмнявам се, че български фирми може да бъдат избрани като поддоставчици по проекти за възстановяването в Ирак, заяви шефът на финансовата група ДЗИ Росексимбанк Емил Кюлев на организираната от президента Георги Първанов дискусия с участието на политици и икономисти за икономическите аспекти на кризата в Ирак за България. Според Кюлев не е ясно кой как ще поеме военния риск.Банките не могат да го поемат, каза Кюлев и уточни, че ще е необходимо държавата да промени бюджета. Според зам.-председателя на Съюза на работодателите в България Иво Прокопиев от съюза са предложили да се извърши експортно застраховане в държавите около Ирак. Прокопиев каза, че 11% от българския износ за тези страни е подложен на риск. Тази идея е приета от президента и ще се лансира на политическо равнище. Неотдавна беше обсъдена идеята капиталът на БАЕЗ да се увеличи от 7 на 90 млн. лв. и ще се търсят възможности за това. (пълният текст)
Над 1 млн. са дружествата, регистрирани по Булстат
Регистрираните в Булстат към 1 април са 1 002 948, съобщиха от НСИ. От тях активни са 958 974, а 43 974 са прекратени. Най-много стопански субекти са регистрирани в София-град - 225 951, следват Пловдив - 87 743, и Варна - 68 901. На почти половината от регистрираните - 470 709, основният предмет на дейност е търговия, ремонт на автомобили, лични вещи и стоки за домакинството. (пълният текст)
Глоба до 3000 лв. за непубликуван финансов отчет
Предприятията, чиито годишни финансови отчети /ГФО/ подлежат на независим финансов одит, са длъжни да ги публикуват във вида, в който са заверени от регистриран одитор. Това напомни зам. финансовият министър Гати ал Джебури в писмо до медиите вчера. По смисъла на чл. 26, ал. 1 от Закона за счетоводството съставни части на ГФО са счетоводният баланс, отчетът за приходите и разходите, отчетът за паричните потоци, отчетът за собствения капитал и приложението по смисъла на НСС 1 - Представяне на финансови отчети. Съгласно изискването на чл. 40 от същия закон всички те трябва да се публикуват в ежедневник, икономическо издание, собствено издание или Интернет до 3 месеца след приемането на ГФО. Това изискване на Закона за счетоводството не е ново, но досега не се спазваше. Глобите за нарушителите са от 1500 до 2000 лв., а на юридическо лице и едноличен търговец се налага имуществена санкция в размер от 2000 до 3000 лв. При повторно нарушение санкцията е в двоен размер /чл. 47, ал. 3 от Закона за счетоводството/. (пълният текст)