Финансово обучение в средните училища е една от стъпките, които кабинетът предлага в новата стратегия за повишаване на финансовата грамотност за 2014 - 2020 г.
„Давайки си сметка, че финансовото образование е въпрос, който изисква трайно решение от най-ранните етапи на образователната система, започнахме работа по Национална стратегия за повишаване на финансовата грамотност в България за периода 2014-2018 г. Тя предвижда широк кръг от мерки на основата на партньорство между държавата, финансовия сектор, неправителствените и браншови организации. Предвижда се финансовото обучение да бъде включено поетапно в средните училища“, заяви премиерът Пламен Орешарски по време на откриването на Регионалната конференция „Защита на потребителите на финансови услуги и финансова грамотност“, съобщават от правителствената пресслужба.
По думите на премиера финансовото образование също е важен приоритет, тъй като за да защитатават правата си, потребителите трябва да бъдат добре информирани за тях. Според премиера една от причините за кризата от 2007 - 2008 г. е именно неразбирането от страна на хората на някои финансови услуги и инструменти. Загубата на доверие в системата пък е задълбочил ефектът от кризата и е направил възстановяването по-трудно, коментира той.
Орешарски изтъкна също така, че 30,5% е относителният дял на приходите в бюджета към края на април, като през последните 5 години той никога не е бил толкова висок. По думите му кабинетът е положил усилия през изминалата година за подобряване на икономиката на страната и условията за бизнес.
“Акцентирахме върху мерките за насърчаване на растежа, инвестициите и стопанската активност. Неразделна част от това са и стъпките за по- ефективна защита на интересите на потребителите. Нашето разбиране е, че е необходимо да се създаде среда на сигурност и доверие в отношенията между държавата, бизнеса и потребителите, тъй като това е ключово за конкурентноспособността на икономиката ни“, подчерта министър-председателят.
„Подобряването на законодателството е важна стъпка, която предприехме през изминалата година. Разчитаме, че промените в Закона за защита на потребителите, които предстои да се гласуват на второ четене в парламента, ще внесат необходимите подобрения“, отбеляза премиерът.
Той обърна внимание, че в проектозакона се предвиждат по-ефективни способи за извън-съдебна защита - чрез създаване на четири специализирани помирителни комисии в секторите на финансовите услуги, енергетиката, телекомуникациите и превоза на пътници.
Той изтъкна още, че с помощта на УНСС е изработена първата по рода си информационна брошура за пенсионерите, която цели подобряване на финансовите познания и предпазване от измами и злоупотреби. Предстои да се издадат подобни брошури и за други възрастови групи - завършващи средно образование младежи, задлужнели домакинства и др. Разчита се и на добра работа на регулаторите - КРС, ДКЕВР и КФН, както и на сътрудничеството им с КЗП, заяви премиерът.
Орешарски благодари и на Световната банка за партньорството в едни от най-важните области – финансите, защитата на потребителите на финансови услуги и финансовото образование. „По тези въпроси Световната банка работи с България от няколко години. Това е изключително мотивиращо за стремежа на страната ни да върви в крак с актуалните европейски и световни тенденции в тези сфери“, отбеляза министър-председателят.