Над 2 600 строителни фирми са прекратили своето съществуване през последните няколко години. Това заяви на пресконференция днес народният представител от "Коалиция за България" Димчо Михалевски, предаде в. "Труд".
По думите му възможността за конкуренция между фирмите силно е намаляла. "От 2010 година започна сривът в строителството и започнаха проблемите пред българските фирми", коментира Михалевски.
Депутатът обвини предходното правителство, че е насочвало обществените поръчки към ограничен брой компании. Така например в началото на годината 8 големи фирми са сключили около 120 договора, чиято обща стойност възлиза на 1,3 милиарда лева.
Според Михалевски ситуацията в строителния сектор е такава, че средните фирми имат над 400 договора за около 500 милиона лева, а малките фирми имат над 230 договора за останалите 200 милиона лева. Малки са близо 84% от предприятията в бранша.
За да се реши проблемът, посочи народният представител, цитиран от БТА, трябва да се предприемат сериозни мерки за промени в Закона за устройство на територията (ЗУТ), Закона за обществените поръчки (ЗОП) и Закона за Камарата на строителите.
Междувременно стана ясно, че гласуването на новите текстове в ЗОП ще бъде приоритет на Народното събрание след края на ваканцията на депутатите. Това заяви днес председателят на парламента Михаил Миков пред журналисти на връх Шипка. На дневен ред ще бъдат и промените в Изборния кодекс.