Призоваха Австрия да се откаже от банковата тайна

15.04.2013 | 09:44
по статията работи: Петя Бързилска
Страната е последната членка на ЕС, която отказва автоматичното предаване на информация за банкови сметки на граждани на блока
Призоваха Австрия да се откаже от банковата тайна

Еврокомисарят за данъчно облагане и митнически съюз, одит и борба с измамите Алгирдас Шемeта призова Австрия да излезе от изолацията и да се откаже от банковата тайна, информра "Франс прес", позовавайки се интервю в германското списание "Шпигел".

Австрия е последната страна от Европейския съюз, която отказва автоматичното предаване на информация за банкови сметки на граждани на блока. Милата седмица Люксембург отстъпи пред Брюксел и се отказа от банковата тайна. В таз връзка Шемeта се надява, че Виена ще последва примера на Люксембург.

По-рано австрийският министър на финансите Мария Фектер заяви, че страната й ще се бори за запазване на банковата тайна и че държавата не е т.нар. "данъчен рай". Пред журналисти обаче тя посочи, че е отворена за разговори и преговори.

От януари 2015 г. Европа планира да въведе автоматичен обмен на информация за пет категории приходи и капитали. Това обаче ще стане, при условие че всички страни членки са съгласни.

ЕС иска да въведе тази практика като стандарт с цел прекратяване на данъчните измами, пише БТА.

Миналата седмица проф. Димитър Хаджиниколов, специалист по европейска икономическа интеграция, коментира пред БНР, че времето на банковата тайна май вече си отива. По думите му Франция вече е във война с кътчетата, наречени "данъчен рай".

Френското правителство се ангажира за по-малко от седмица да публикува детайли за всички авоари на министрите си. "Освен това в най-кратки срокове ще бъде изработен законопроект за финансовата прозрачност за политиците и висшите чиновници", заяви Хаджиниколов.

Същевременно в интервю за неделното издание на в. "Матен" швейцарският президент Уели Маурер, цитиран от "Ройтерс", коментира, че Швейцария няма нужда да обмисля въвеждане на автоматичен обмен на информация с данъчните служби от Европейския съюз.

Запитан дали Швейцария все още има избор по въпроса, Уели Маурер посочи: "Разбира се. Това е опасен момент за Швейцария, но за разлика от Люксембург ние не сме член на ЕС, просто се съобразяваме със стандартите на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Няма причина да променяме стратегията си сега".

През февруари тази година българският парламент ратифицира новата спогодба между Република България и Конфедерация Швейцария за избягване на двойното данъчно облагане на доходите и имуществото. Новата спогодба съдържа клауза за обмен на информация, включително тази, представляваща банкова тайна.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...