ЕП одобри споразумението за обмен на банкови данни със САЩ

08.07.2010 | 18:03
по статията работи:
Депутатите отхвърлиха споразумението в предишния му вариант преди 4 месеца
ЕП одобри споразумението за обмен на банкови данни със САЩ

Новата версия на споразумението за обмен на банкови данни със САЩ чрез мрежата на SWIFT беше одобрена от Европейския парламент (ЕП) в четвъртък, съобщиха от пресслужбата на институцията. Депутатите отхвърлиха споразумението в предишния му вариант преди 4 месеца, но след това успяха да договорят предпазни клаузи за европейските граждани и постигнаха договореност, че ЕС ще започне да работи през втората половина на годината върху европейска система за обработка на данните, чрез която ще се прекрати необходимостта да се изпращат "масиви от данни" към САЩ.

Препоръката за одобрение на споразумението с докладчик Александър Алваро (AЛДE, Германия) беше приета от ЕП с 484 гласа "за", 109 "против" и 12 "въздържали се". Споразумението ще влезне в сила от 1-ви август 2010 г.

По време на дебата в пленарната зала Александър Алваро подчерта, че Парламентът е успял да гарантира, че исканите от него подобрения са включени в споразумението. Той изтъкна също така, че споразумението няма да покрива финансовите трансфери между страните от ЕС, а само данни за финансови транзакции към трети държави извън ЕС. Съгласно чл. 4 на споразумението, данните, свързани с Единната европейска платежна зона, са изключени от неговия обхват.

Компромисното споразумение беше подкрепено от ЕНП, С&Д, АЛДЕ и ЕКР. Зелени/ЕСА, ЕОЛ/СЗЛ и някои депутати от ЕСД се обявиха против него.

Премахване на трансфера на масиви от данни

Ключът към постигането на споразумение с Парламента беше премахването на трансфера на масиви от данни. В замяна на подкрепата си за споразумението, депутатите получиха уверение, че в следващите дванадесет месеца ще започне работа по създаването на европейски еквивалент на американската програма за проследяване на финансирането за тероризма (Terrorism Finance Tracking Program, TFTP), която ще сложи край на необходимостта от трансфер на масиви от данни към САЩ. По този начин Европа ще се сдобие със структура, която да позволи анализ на данните на нейна територия, и ще предоставя само информация по конкретни разследвания за тероризъм.

Нова роля за Европол

Друга нова точка от споразумението е даването на правомощия на Европол, агенцията на ЕС за криминални разследвания, базирана в Хага, да блокира трансфера на данни към САЩ. Европол ще проверява дали всяко искане за трансфер на данни към САЩ е оправдано от гледна точка на борбата с тероризма, както и че обемът на поисканата информация е възможно най-малък.

Представител на ЕС в САЩ, който да наблюдава обработката на данните

Съгласно новата версия на споразумението, използването на данните от американска страна трябва да бъде единствено за нуждите на борбата срещу тероризма и ще бъде наблюдавано от група независими инспектори, включително експерт, определен от Комисията и Парламента. Той ще има право да иска от американските власти да дадат обосновка преди използването на каквито и да е данни, както и да спре тяхното използване, ако сметне, че то е нелегитимно.

Споразумението забранява на TFTP да използва данните за каквото и да е алгоритмично или автоматично профилиране или филтриране. Всяко търсене в базите данни на SWIFT трябва да се базира на съществуваща информация, която показва, че обектът на търсенето е свързан с тероризма или неговото финансиране.

Правна защита на европейските граждани

През февруари 2010 г. европейските депутати поискаха новата версия на споразумението да гарантира, че се прилагат същите права на съдебна защита, както тези за данните, съхранявани на територията на ЕС. Новото споразумение гласи, че американските закони трябва да гарантират правото на съдебна защита, независимо от националността.

Съхраняване и заличаване на данни

Извлечените данни трябва да се съхраняват единствено за времето, докато трае конкретната процедура и разследване, в рамките на което те се използват. Всяка година, Министерството на финансите на САЩ ще извършва оценка, при която ще се идентифицират неизвлечени данни, които вече не са необходими за целите на борбата с тероризма. Когато такива данни бъдат идентифицирани, американските власти ще ги заличават окончателно. Подобни данни трябва да бъдат унищожавани най-късно в срок от 5 години.

Следващи стъпки

Споразумението трябва да влезне в сила на 1 август 2010 г. и ще бъде валидно за срок от пет години, като след това може да бъде подновявано ежегодно. Европейските и американските власти трябва да проверят функционирането на предпазните и контролните клаузи най-късно до шест месеца след влизането му в сила. Европейската комисия трябва да започне работа по създаването на европейска програма за проследяване на финансирането за тероризма през втората половина на 2010 г. и да публикува доклад по напредъка в рамките на три години.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 19.11   461 г. – Либий Север е провъзгласен за римски император в Равена. 1493 г. – По време на втората си експедиция Христофор Колумб открива остров, който кръщава...