Има опасност някои здравни програми да останат без средства. "Програма ин витро, както и програмите за онкоболни и за ваксинации, могат да останат без финансиране, ако скоро не бъдат приети промените в Закона за здравното осигуряване (ЗЗО)", заяви Даниела Дариткова, председател на Комисията по здравеопазване в Народното събрание.
По думите й, ако промените не бъдат направени, прехвърлянето на дейности към Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) чрез наредба 40 няма да се случи реално. Това означава, че и интензивните отделения в болниците ще останат без финансиране, предаде iNews.bg.
Дариткова подчерта, че в никакъв случай обаче не бива да се поставят под риск тези програми, ето защо се надява промените в закона да бъдат приети на първо четене. Проблемът с финансирането трябва да бъде решен до края на януари, защото през февруари се разпределят средствата за ин витро, обясни тя.
Според нея, докато стане ясно дали новата наредба ще бъде приета, има механизми за изчакване, така че здравната система да функционира нормално.
Във връзка с промените и с това, че Министерството на здравеопазването ще поема разходите за асистирана репродукция и задължителна ваксинация на деца до 18-годишна възраст, здравният министър Десислава Атанасова поясни, че всички дейности се ползват с пълната подкрепа на пациентските организации.
Атанасова заяви, че изискването за програма ин витро да могат да кандидатстват само здравноосигурени жени, е необходимо, за да могат да се защитят интересите на хората, които живеят и работят в страната и искат да имат деца. От реанимация обаче продължават да се ползват всички, дори и хората, които не внасят здравни осигуровки.
В края на миналата седмица (16 декември) от Български лекарски съюз (БЛС) обявиха, че са против практическото одържавяване на Здравната каса и призоваха министър-председателя да вземе мерки за деполитизирането й. Лекарите отказаха да подпишат Националния рамков договор.
Неподписването му постави жените, кандидатстващи по програма ин витро, под стрес, заяви Радина Велчева, председател на фондация "Искам бебе”. Единственото неудобство, което ще породи прехвърлянето на дейностите за самите пациенти, е, че вече ще е необходимо жените да доказват и своя здравноосигурителен статус.
Същевременно според директорa на Националната здравноосигурителна каза (НЗОК) д-р Пламен Цеков ситуация, в която няма подписване на Национален рамков договор е напълно нова за страната. Той подчерта, че макар договорът да е бил балансиран и с добри параметри от Българския лекарски съюз са отказали да го подпишат и това е в тяхно право.
Тъй като няма нов договор, остава в сила този от 2012 г., като процедурите по клиничните пътеки ще бъдат както досега. По този начин здравната система ще продължи да функционира нормално, поясни Цеков.
По думите на директора на НЗОК 10 млн. лева от сумата от 51 млн. лева, останала от преизпълнение на здравните вноски за тази година, ще бъдат дадени за разплащане на т. нар. надлимитна дейност на болниците. Такова е и искането на Надзорния съвет. От своя страна, от съвета заявиха, че ще внесат искане останалите 40 млн. лева да бъдат прехвърлени за плащания в бюджета за 2013 г.