Какво представляват генеричните лекарства. И каква е разликата между тях и оригиналните, или т.нар. иновативни лекарства? В материала по-долу ще ви представим отговорите на на тези въпроси.
Разликата между генеричните и иновативните медикаменти
Иновативната индустрия създава нови молекули с нови индикации и показания. Това обясни Владимир Афенлиев, директор бизнес развитие във фармацевтичната компания "Софарма“ АД, по време на форума MySuccess.bg in Pharmacy, който се проведе с медийното партньорство на Econ.bg.
По време на лекцията, в която говори за добрите практики при производителите на лекарства, Афенлиев коментира и някои съществени разлики между генеричните и иновативните фармацевтични компании. Медикаментите, произвеждани от генеричната индустрия, са с молекули, еквивалентни на оригиналните. След изтичане на патента на оригинала, генеричните производители могат да започнат да го използват, обясни Афенлиев.
Периодът на патент на оригиналната молекула зависи от страната, в която работи компанията, но в повечето случаи е около 20 години. Когато една иновативна фармацевтична компания получи патент за дадено лекарство, това означава, че тя има изключителното право да го произвежда и разпространява за законово определен срок.
Патентът защитава компанията, която е вложила значителни средства за разработването на новия медикамент, пише сп. MedicineNet.com. Този период би трябвало позволи на фирмата да си възстанови разходите и да получи печалба. На територията на Европейския съюз патентът може да бъде удължен с още 5 години, ако получи Сертификат за допълнителна защита (Supplementary Protection Certificate).
По отношение на критериите за качество, безопасност и ефективност генеричните лекарства са идентични с оригиналните медикаменти, обясняват на сайта си от Българската генерична фармацевтична асоциация (БГФА). Преди да получи правото да бъде произвеждано, всяко генерично лекарство преминава през същите строги процедури на европейските или националните здравни власти както и оригиналните лекарствени продукти.
Генеричните лекарства не са по-некачествени, но със сигурност са по-евтини
Представителят на “Софарма” коментира, че генеричните лекарства са с доста по-ниска цена, но поради тази причина са и по-достъпни за потребителите. Те са по-евтини и защотото разходите за тяхното производство са по-малки, като не се отделят големи средста за научна дейност и създаване на нови молекули. Афенлиев обясни, че при генеричните лекарства има по-добро знание за продукта, като при тях съществува и по-добър контрол върху нежеланите реакции.
Интересен е фактът, че производителите на генерични продукти не се налага да повтарят клиничните проучвания на компанията, произвела оригинала, след като продуктът е бил разрешен и използван вече няколко години, а информацията за безопасността и ефикасността му е вече налична.
Цената на генеричните лекарства в сравнение оригиналните медикаменти е между 20% и 90% по-ниска, заявяват от БГФА. По данни на американската Генерична фармацевтична асоциация (Generic Pharmaceutical Association - GPhA), докато средната цена на оригинално лекарство през 2007 г. е била 119,51 долара, то на генеричен медикамент е била 34,34 долара.
Друга причина за ниската цена на генеричните лекарства е голямата конкуренция между фармацевтичните компании след изтичане на патента на оригиналния продукт. Тъй като производителите вече са много на брой, между тях се появява ценова конкуренция, която логично намалява пазарната стойност на лекарството.
Как се разбира, че медикаментът е генеричен? Всяко генерично лекарство излиза на пазара, идентифицирайки се с международно приетото непатентно название (International Nonproprietary Name - INN), както и с търговската си марка.
Що се отнася до действието на генеричните и иновативните лекарства върху организма, то трябва да е едно и също или в рамките на определени допустими граници.
Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!