Производителите на плодове и зеленчуци са в протестна готовност заради спорна наредба

04.01.2024 | 10:45
по статията работи: econ.bg
Производителите от сектор Плодове и зеленчуци са в протестна готовност заради изискванията на новата Наредбата за превоз на стоки с висок фискален риск, съобщи за Агрозона Марияна Милтенова, председател на УС на Националния съюз на градинарите
Производителите на плодове и зеленчуци са в протестна готовност заради спорна наредба
Снимка: под лиценза на creative commons

Производителите от сектор Плодове и зеленчуци са в протестна готовност заради изискванията на новата Наредбата за превоз на стоки с висок фискален риск, съобщи за Агрозона Марияна Милтенова, председател на УС на Националния съюз на градинарите в България.

Според изискванията на наредбата превозите на различни храни, включително плодове и зеленчуци, трябва да бъдат предварително регистрирани. По думите на Милтенова включването на вътрешния превоз на плодове и зеленчуци в тази наредба е допълнителна сериозна административна тежест за земеделските стопани у нас.

„Това се отнася не само за пресните плодове и зеленчуци, а и за преработените плодове и зеленчуци. По информация от спедитори се поставят условия, че няма да пуснат стока за експорт, ако няма такива удостоверения, независимо, че стоката е под 3,5 тона.“, коментира Милтенова. Според нея има алогични неща в наредбата.

„Какво става, когато се транспортира стоката от градината до базата за съхранение и сортиране, опаковане? Ако в този момент стопанинът попадне на някой контролен пункт и му потърсят удостоверение и няма такъв номер? А защо да ги пуска, като няма сделка, той транспортира стоката от градината си? Това са неизчистени въпроси, кито касаят нашия сектор и показват, че тази наредба е писана от хора, които нямат представа за фактическата дейност в нашия сектор.“, коментира още председателят на УС на Националния съюз на градинарите.

Според Милтенова има други начини за изсветляване на сектор Плодове и зеленчуци, а административната тежест, която се въвежда допълнително може да доведе до отказ от работата на много стопани, прогнозира още тя.

От бранша настояват за среща с министър-председателя, министъра на земеделието и храните и министъра на финансите, както и плодовете и зеленчуците да бъдат извадени от списъка със стоки с висок фискален риск.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 09.01   475 г. – Император Зенон е изгонен от Константинопол. 1317 г. – Филип V е коронован за крал на Франция. 1349 г. – Под претекст, че са носители на чума,...