Прокуратурата ще разследва документите, които бяха намерени в кашон и свързани с проекта АЕЦ "Белене". Това заяви пред TV7 министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.
Според откритите документи германският инвеститор RWE сам се е отказал от "Белене" още през 2008 г., по времето на Тройната коалиция. Компанията заявила, че не смята, че България може да осигури необходимите средства. По думите на премиера Бойко Борисов цената на АЕЦ "Белене" е била известна тогава и е била в размер на 10 млрд. евро.
Днес Добрев заяви, че всички доклади, които е получил за срещите между инвеститорите по проекта, съдържат само технически данни и няма нито един доклад, в който да има финансови параметри.
"Това не е възможно, при положение, че има огромна кореспонденция с RWE и всяко тяхно писмо започва с въпрос откъде страната ни ще осигури своя дял от финансирането", поясни още
министърът.
Добрев подчерта, че немската компания е била категорично несъгласна да финансира каквито и да е дейности по втората ядрена централа, свързани с плащания с "Атомстройекспорт", което става ясно от изпратен доклад на 8 декември 2008 г. Към тази дата няма нито едно плащане от българска страна. 22 дни след това обаче правителството решава да отдели 300 млн. лева от държавния бюджет, с което задейства споразумението.
"Прокуратурата, имайки всички части от пъзела, ще успее да сглоби цялата картина и да потърси отговорност за тези похарчени 1,5 млрд. лева“, каза още Добрев, като подчерта, че това са "пари на българския данъкоплатец".
Колкото до проведения вчера национален референдум "Да се развива ли ядрената енергетика в България с изграждането на нова ядрена централа", министърът на икономиката коментира, че губещи са всички, най-вече цялото българско общество, защото са похарчени 20 млн. лв. по неразумен начин, буквално за едно социологическо проучване.
По думите му резултатите ясно показват, че едва 12% от българските граждани искат построяване на нова атомна централа и смятат, че правителството е взело грешно решение.