Високата цена отказала RWE от АЕЦ "Белене" 1

15.01.2013 | 09:49
по статията работи: Петър Чернев
Според министър Добрев централата ще струва 20 пъти повече от магистралите, които в момента се строят у нас
Високата цена отказала RWE от АЕЦ "Белене"

АЕЦ „Белене” би струвала 20 пъти повече от магистралите, които в момента се строят у нас. Това заяви в ефира на предаването„ Здравей, България” на "Нова телевизия" министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.

„Станишев и Овчаров казват, че централата ще струва между 4 и 6 млрд. евро. В същото време HSBC твърди, че цената е 10 милиарда”, каза още Добрев. Според него именно тази цифра е накарала немската компания RWE да се откаже от проекта, защото е разбрала, че не може да намери тези средства, дори с помощта на българското правителство.

Ако изграждането на „Белене” стартира на цената от 10 млрд. евро, то това би върнало държавата в трудните моменти през 1997 г. Това стана ясно от изказването на ресорния министър. Според направените от него изчисления магистралите, които се строят в момента, струват "примерно 500-600 милиона евро". В същото време централата в Белене би струвала 10 млрд. евро. 

Припомняме ви, че немския концерн RWE беше избран за стратегически инвеститор в проекта "Белене" от кабинета на тройната коалиция. През есентта на 2009 г. обаче компанията се отказа от проекта за изграждане на АЕЦ “Белене“. "Немската компания RWE се оттегли от проекта АЕЦ "Белене", защото не бе намерено финансиране и не бе подписан договорът за проектиране, доставка и изграждане на централата, който трябваше да се подпише между българската и руската страни". Това заяви na 3 октомври миналата година на пресконференция в Министерството на икономиката, енергетиката и туризма изпълнителният директор на Българския енергиен холдинг /БЕХ/ Михаил Андонов, информира БТА. 

„Работи се върху анализите, които ще дадат право на Министерския съвет евентуално да започне да строи VII блок на АЕЦ „Козлодуй”, а необходимите документи ще се готови през втората половина на годината”, разкри още министърът. Той почерта, че инфраструктурата съществува, но е нужна модернизация на площадката на първата ни атомна централа. И все пак – „да си ремонтираш къщата е много по-евтино, отколкото да построиш нова”, коментира Добрев.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари 3
Подреди по: Най-нови | Най-стари

Ivan Timbarck 15.01.2013 | 10:23
Интересно, дали магистралите ще произвеждат ток поне за вътрешни нужди през следващите 30 години или ще купуваме екобригети от фабриката на тати му? Ако погледнете в Интернет, ще видите че част от реакторите на EON в RWE Германия не са издържали стрес тестовете с които Козлодуй се справи. Въпреки това се ослушват да ги спират. Е тогава как няма да им е скъпа нова АЕЦ.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...