В пореден спор влязоха ГЕРБ и БСП. Горещата тема отново се наричаше "АЕЦ Белене" и бъдещето на втората атомна централа. Същевременно от Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) обявиха, че проектът за строеж на АЕЦ е добър и може да бъде одобре. Същевременно премиерът Борисов изрази негативното си отношение за предстоящия референдум за пореден път. Повече по темата в следващите няколко реда:
Максималната цена за крайно изграждане на АЕЦ „Белене” е 6 млрд. евро. Това каза предиобед лидерът на БСП Сергей Станишев в декларация в началото на парламентарния контрол, предаде агенция „Фокус”. Той добави, че периодът за възвръщаемост на инвестицията в „Белене” е 10 години.
„Има яростна негативна кампания срещу референдума, срещу проекта „Белене” и срещу ядрената енергетика в България. Очевиден е страхът от това хората да изразят своето отношение. Изговориха се какви ли не лъжи. Трябва да се знаят фактите. От всички проекти в света за ядрени електроцентрали това е най-евтиният проект, с най-ниска себестойност. В момента проект в Сърбия за атомна централа е за 10 млрд. евро”, заяви Станишев. Според него всички договори е щяло да бъдат подписани, но правителството на ГЕРБ е пропуснало 3,5 години.
„Щяха да бъдат подписани всички договори за „Белене”, но правителството на ГЕРБ пропусна три и половина години, заблуждаваше гражданите. Твърди се, че българските граждани ще плащат за проекта. Нито един лев не е даден досега от държавния бюджет и няма да бъдат товарени българските граждани. Проектът ще се изгражда с чужди инвестиции и има много добра възвръщаемост – по-добра от възвръщаемостта по проекта „Южен поток”, който това правителство подписа”, заяви лидерът на БСП.
Днес бившият премиер Сергей Станишев, в декларация в Народното събрание, е казал, че "Белене" ще се изплати за 10 години. Това е абсолютна фантасмагория и лъжа. Коментарът направи на извънреден брифинг министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев. Според него заблудата се прави умишлено.
"При цена от 10.3 млрд. евро за тази централа и при ниско оскъпяване на ресурса от 4%, този 1 млрд. държавен дълг означава, че, за да изплатиш централата за 10 години, трябва да печелиш 3 млрд. на година", пресметна министърът. По думите му дори АЕЦ "Козлодуй", която не може да се сравнява с "Белене", не си е плащала сама инвестиционните разходи, а е получавала помощ от държавата.
Това е един действително безсмислен референдум. Това каза в Лимасол пред журналисти, премиерът Бойко Борисов, По думите му, ако отговорът на референдума е „да”, нищо няма да се промени. Това е така защото: "По простата причина, че ако Станишев е искал да подпише, отдавна е трябвало да го подпише, и да се е изграждала атомна централа в „Белене”.
„Хората едвам събират пари, за да си платят заплатите и пенсиите в Европа, а точно сега - един на практика тяснопартиен проект, само БСП го иска. И то проект, който дори няма подписан договор. Защитават нещо, на което дори те не му знаят цената. Овчаров говори за 4 милиарда евро, Станишев днес говори за 6 милиарда евро. Милиардите евро те ги смятат така все едно са домати в „плод – зеленчук”. От 2006 до 2009 г., ако е искал, да е подписал. На този референдум просто ще се изговорят отново лъжите, които са повтаряли толкова години, и нищо. Тази централа е почната 1986 г., сега е 2013 г. Ако е била важна, да е била изградена – 1986 г. е започната”, аргументира се Борисов.
На практика процесът на прегледа на техническия проект на АЕЦ "Белене" е завършил. Общото становище е, че този проект може да бъде одобрен, съдържа добри проектни решения. Агенцията по ядрено регулиране(АЯР) няма основание да издаде крайно разрешение за техническия проект на централата заради решението на правителството на Бойко Борисов за прекратяване на АЕЦ "Белене".
Това каза днес председателят на АЯР д-р Сергей Цочев по време на представянето на годишния отчет на организацията, предаде БГНЕС. Той добави: "Имаме известни забележки по пълнотата на предоставената информация в техническия проект, но сме преценили, че тя може да бъде предоставена на други етапи".