През 2008 г. от бюджета са отпуснати 300 млн. лева за създаване на българо-германско дружество, което да построи АЕЦ "Белене".
Парите са похарчени, а компания така и не е била регистрирана, показва отчет на Агенцията за държавна финансова инспекция. Данните бяха представени вчера пред специалната парламентарна комисия за "Белене". Прокуратурата е започнала разследване по случая, пише вестник "Труд".
През следващата седмица депутатите от комисията ще заседават при закрити врати, за да разгледат търговски документи по проекта. Комисията трябва да изясни до края на март какво и как е било харчено по проекта и какви обвързаности са поемани по него.
Междувременно вчера в ЦИК беше регистриран инициативен комитет, който ще агитира хората да гласуват на референдума срещу изграждането на „Белене". Той е подкрепян от "Синята коалиция".
Иван Иванов от ДСБ каза, че по време на разяснителната кампания ще предизвикат на дебат защитниците на ядрения проект. Идеята за референдума беше лансирана от инициативен комитет, подкрепян от БСП. В подкрепа на провеждането на допитването бяха събрани над 770 000 подписа. Проверката в ГРАО бе спряна, след като бяха установени 540 000 валидни подписа при необходими половин милион за провеждане на допитването.
В избирателната комисия бяха внесени над 14 000 подписа за регистрацията на противниците на „Белене". "Белене се намира в силно сеизмична зона и цената за изграждане на АЕЦ е непосилна за държавата, НЕК и БЕХ - с тези мотиви инициативният комитет ще убеждава гражданите да гласуват срещу ядрения проект на 27 януари", каза Иван Иванов.