Добрев: Отдавна съм казал "не" на АЕЦ "Белене"

03.11.2012 | 12:31
по статията работи: Лили Бончева
Няма хипотеза временната цена на тока да бъде променена, категоричен е министърът
Добрев: Отдавна съм казал "не" на АЕЦ "Белене"

Държавата няма финансови възможности да финансира голям проект като АЕЦ „Белене". Това каза министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев в ефира на Дарик радио. На въпрос как ще отговори на въпроса на референдума „Да се развива ли ядрената енергетика в Република България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала?", Добрев отговори: „Казал съм „не", защото държавата няма пари за този проект". Енергийният министър допълни, че не иска да влияе върху решението на хората как да гласуват по време на референдума.

Той коментира, че ако хората отговорят отрицателно на въпроса, това няма да позволи да се изгражда нова атомна електроцентрала, но не и изграждането на нови мощности в АЕЦ „Козлодуй".

Ако отпадне цената за достъп, която плащат производителите на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), ще трябва тя да бъде платена от друг и следователно токът може да поскъпне, каза Добрев, цитиран от Dariknews.bg. Според министъра засега няма хипотеза цената, която в момента е временна, да бъде отменена, затова не може да се говори за увеличаване на цената на електроенергията за крайните потребители. Добрев бе категоричен, че в момента е много рано да се говори за цена, която трябва да бъде въведена от новия регулаторен период - т.е. от 1 юли.

Енергийният министър смята, че не е честно цената да бъде плащана нито от хората, нито от електроразпределителните дружества и Националната електрическа компания, затова тя трябва да бъде поета от производителите, които предизвикват разхода.

Добрев не приема тезата, че въвеждането на цена за достъп до мрежата влошава инвестиционния климат у нас.

Енергийният министър коментира и темата с преместването на трафопостовете от жилищните сгради. По думите му не е възможно да се преместят всички трафопостове, защото това е изключително скъпо. Освен това в други държави има трафопостове в жилищните сгради. Ако обаче някой иска да предприеме подобна мярка, това трябва да е възможно, допълни Добрев.

На 9 ноември ще има общо събрание на инвестиционното дружество за газопровода „Южен поток", допълни Делян Добрев. По думите му дори и да има символично подписване, няма да има нищо ново по проекта. Добрев е категоричен, че вече са изпълнени определи технически стъпки, свързани с проекта. Например - вече са начертани две алтернативни трасета за газопровода „Южен поток", като целта е да се избере максимално доброто. Оценката за въздействие на околната среда също е почти готова.

„Трябва да има по-голяма публичност около проекта", допълни Добрев, като определи проекта като „една тръба, която заравяме под земята". Според енергийния министър това е еквивалентно на ВиК тръба или на интерконекторните газови връзки със съседните ни страни.

България ще настоява, ако е възможно, по „Южен поток" да тече и друг газ, а не само руският. Това обаче зависи от преговорите. „България не е водеща по този проект. Тя е една от държавите по този проект и то сравнително малка", коментира Добрев. Окончателното инвестиционно решение няма нищо общо с това дали проектът ще получи изключение от европейските правила или не, добави енергийният министър.

Страната ни иска да се намери финансираща институция на проекта, като това да е банка, а не руското правителство или „Газпром" - така Добрев отговори на въпрос защо страната ни не иска пари от Русия за АЕЦ „Белене", но би приела за пари за газопровода „Южен поток".

Първата копка на проекта „Набуко" може да бъде направена през март догодина, каза още Делян Добрев. По думите му този проект е много по-важен за България от „Южен поток", защото той ще донесе диверсификация на газовите източници.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...