Пролетната сеитба в Монтанско върви с добри темпове

17.04.2008 | 19:10
по статията работи: Апостол Апостолов
Според експертите сроковете за сеитба се спазват и няма причини посевите да не се развият добре. Падналите през март валежи са средно за региона около 26 литра на квадратен метър
Пролетната сеитба в Монтанско върви с добри темпове

По данни на оперативната информационна система на Областната дирекция “Земеделие и гори" в Монтана, пролетната сеитба в областта върви с добри темпове. Най-добри са те при сеитбата на маслодайния слънчоглед, с който до преди последните превалявания, вече са засети 194 362 дка. От тях предсеитбено с азотни торове са подхранени 146 753 дка, с фосфорни - 53 890, и с калиеви - 53 890 дка. Третирани с хербициди са 162 263 дка, пише в. "Монт прес".

Най-много площи слънчоглед са засети в община Вълчедръм - 41 890, които стопроцентово са наторени и хербицидирани, следва община Лом със засети 32 500 дка и община Монтана с 32 450 дка.

Сеитбата на царевицата е все още в начален етап и общо в областта засятото е малко над 5000 дка като най-обширни са площите с фуражната култура в общините Монтана, Брусарци и Лом. В пет общини сеитбата все още не е започнала.

Според експертите сроковете за сеитба се спазват и няма причини посевите да не се развият добре. Повечето земеделски производители вече сеят със сертифицирани семена, но има и такива, които използват собствени, което не е предпоставка за получаване на максимални добиви от реколтата.

Падналите през март валежи са средно за региона около 26 литра на квадратен метър - приблизително половината от нормалната месечна норма на валежите. Те са недостатъчни по количество и интензитет и затова стопанското им значение е слабо.

Независимо от това обаче, доброто влагозапасяване през февруари държи показателите на пределната почвена влагоемкост с добри стойности и не се наблюдава липса на влага в подготвените за сеитба площи, както и в развиващите се есенни култури.

При трайна тенденция към засушаване най-важното условие за добри добиви от царевицата е напояването, което обаче в областта е възможно само в някои малки райони около река Дунав.

Държавата трябва да помогне за възстановяване на напоителните системи, за да не се повтори миналогодишният срив при царевицата и слънчогледа.

Снимка: biozemedelie . com
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 27.11   176 г. – Марк Аврелий назначава сина си Комод за съимператор, с което прекъсва системата на осиновените императори в Римската империя. 1095 г. – Папа Урбан II...