Промените в ЗЗК ще доведат до голяма несигурност на българския пазар

08.05.2014 | 16:20
по статията работи: Мария Стоянова
Това се казва в доклад на Световната банка относно нелоялните търговски практики у нас
Промените в ЗЗК ще доведат до голяма несигурност на българския пазар

Моделът за борба с нелоялните търговски практики чрез промени в Закона за защита на конкуренцията (ЗЗК) е рисков и може да навреди на българския пазар. Това сочи доклад на Световната банка наречен „В отговор на нелоялните търговски практики в България“.

В документа се казва, че проектопромените в Закона могат да доведат до несигурност на пазара, да претоварят Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) и да са вредни, вместо градивни.

Предложеният модел от група депутати от БСП и ДПС (известен като Законът Нинова-Гечев) включва и въвеждането на понятието „значителна пазарна сила“. Според експертите на Световната банка обаче това е не само уникален подход в Европа, но е и много вероятно значително да затрудни КЗК от гледна точка на капацитет и ресурси.

Документът представя опита на страни като Чехия, Унгария и Италия в прилагането на „по стриктни правила за защита на по-слабите „играчи“ на пазара, въведени в рамките на конкурентните им законодателства”. Общото между опита на тези страни е, че подходът е бил многократно изменян след няколко години на прилагане на мерките.

В доклада е посочено, че правителството по-скоро разглежда нелоялните търговски практики като проблематика в областта на политиките на конкуренцията. „В противовес, въпросните практики могат да бъдат разгледани като проблематика на търговското право, на секторното регулиране или бизнес поведението, както е в други държави-членки на Европейския съюз”.

Въз основа на анализа експертите на Световната банка предлагат шест варианта за борба с нелоялните търговски практики, които са „по-уместни” от мерките, предвидени в проектозакона. Сред тях са използването на търговското законодателство и съда, британският модел с Кодекс за поведение и приемане на национално законодателство в съответствие с разглежданите правила на ниво Европейски съюз относно нелоялни търговски практики.

Най-приложим и ефективен вариант за България за справяне с нелоялните търговски практики според Световната банка е използването на търговските съдилища. В анализа се казва „...търговското право е предназначено точно за спорове между страни по нарушаване на договор или непочтени търговски взаимоотношения“.

За сравнение, конкурентната политика е насочена преди всичко към мерки спрямо поведения, които влияят на целия пазар – а не на няколко пазарни участници....Освен това, прилагането на мерки, съгласно конкурентната политика, се основава на доказателства за нанесена вреда на потребител или на цялостното икономическо благосъстояние”, се казва още в официалния документ.

След публикуването на доклада изпълнителният директор Сдружението за модерна търговия Йордан Матеев заяви: „Изводите на експертите на Световната банка до голяма степен съвпадат с нашето становище, че предложените промени в ЗЗК са рискови и могат да доведат до много негативни последици за българския пазар. Според нас те ще доведат до повишаване на цените на стоките за българските потребители и ще навредят силно на малките и средните български производители.”

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 11.11   307 г. – Лициний става римски император. 1572 г. – Датският астроном Тихо Брахе открива свръхнова в съзвездието Касиопея. 1611 г. – Сключен е...