Административният съд в София отмени частично разпоредба на Столичния общински съвет за такса "битови отпадъци" в града. Това информира на официалната си страница юридическият орган.
Отмененият текст е от разпоредбата на чл. 24, ал. 6 от Наредбата за определяне и администриране на местни такси и цени на услуги, предоставяни от Столична община. Тази част касае процедурите по обезвреждането на битови отпадъци в депа и други съоръжения.
Становището на Съда е, че настоящият метод за определяне на дължимата такса от предприятията, които са сключили договори с фирми за събиране и извозване на смет, противоречи на Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ). В момента размерът на таксата се определя на базата на отчетната стойност на определените имоти.
Общинската наредба дава възможност на фирмите да преминат към пряко договаряне за боклука си и така да не заплащат на кметството дейностите по сметосъбиране и сметоизвозване, пише в. "Сега". Изданието посочва, че от тази възможност се възползват над 90% от столичните предприятия, хотели и други.
Този метод обаче не освобождава фирмите от други два компонента от такса "смет" - за обезвреждането на отпадъците в депа и за чистотата на обществените територии. Начисляването им също е пропорционално на стойността на имотите, което именно е счетено от Административният съд за незаконосъобразно.
Предложеният метод за определяне на таксата е на базата на количествата генерирани отпадъци. Така фирмите, които изхвърлят по-малко смет, но са с по-високи активи, ще плащат по-малко, отколкото до момента.
Според становището на Столична община е невъзможно да се определи точният размер на генерираните отпадъци. Тезата на местната администрация е, че това може да се изчисли само в случаите, когато тя предоставя услугата по събирането и извозването на боклука. Невъзможно е обаче да се определи количеството смет, когато тази услуга се извършва чрез пряко договаряне.
В мотивите за отмяната на текста столичният правен орган посочва, че при приемането на самата наредба не е изложена никаква аргументация, а становището на Общината е напълно необосновано.
"Наредбата директно налага точно обратния извод: задължително условие за допускането на пряко договаряне е договорът за извършване на услугата по сметосъбиране и сметоизвозване, в който са посочени местонахождението и видът на имота, количеството на битовите отпадъци, честота на сметоизвозване, цената на услугата, както и срок на действие" се обяснява в мотивите на Съда.
Жалбата за незаконосъобразността на разпоредбата е подадена от столична фирма. Решението обаче не е окончателно и може да се обжалва пред Върховния административен съд (ВАС) в определен срок.