Новоучреденият национален съвет по икономическа политика (НСИП) при УС на Българската стопанска камара (БСК) проведе днес първото си заседание. Той беше създаден с решение на ХІІІ Общо събрание на БСК, проведено на 6 март т.г. Основната цел на първото заседание беше да бъде избрано ръководство на Съвета и да бъде одобрена организационната структура на дейността му, съобщиха от БСК.
Участниците избраха за председател член-кореспондент проф. Стефан Воденичаров – председател на Общото събрание на Българската академия на науките, директор на Института по металознание при БАН и съпредседател на Сдружение "Българска отбранителна индустрия".
Проф. Воденичаров е ръководител на работната група по изпълнение на програмата за целостта на корпусите на реакторите в АЕЦ „Козлодуй”. Внедрил е интелигентни боеприпаси за защита, които в момента се използват успешно за защита в Европа, Америка, Близкия Изток и Азия. Организирал е асоциирането на българската отбранителна индустрия към Европейската отбранителна асоциация и Европейската отбранителна агенция.
В изказването си непосредствено след избирането му за председател на НСИП проф. Воденичаров изтъкна, че без иновации не може да се гради модерна икономика. В тази връзка, той заяви, че първата задача на Съвета ще бъде активна работа по промяна на нормативната база, насърчаваща иновациите и приложните научни изследвания.
Според проф. Воденичаров, необходимо е, също така, да се възстанови т.нар. "ведомствена наука", която през годините на прехода беше унищожена и това е нанесло сериозни щети на икономиката, като цяло.
„Трябва да намерим и най-точната формула за публично-частно партньорство по отношение въвеждане на иновации в производството”, каза още проф. Воденичаров и призова: „Да забравим изминалите 18 години и да гледаме напред, към реално приложение на Лисабонската стратегия у нас!”.
На днешното заседание беше приет Правилник за устройството и дейността на НСИП, в който е записано, че Съветът обсъжда и анализира актуални за развитието на българската икономика проблеми, тенденции и явления, въздействащи на развитието на конкурентоспособността, човешките ресурси, индустриалните и трудови взаимоотношения.
Съветът се състои от 80 души, избрани измежду членовете на БСК, и е с мандат от 5 години. НСИП ще провежда редовни заседания най-малко два пъти годишно. Бяха определени, също така, и участниците в изградените към Съвета осем тематични комитета, както следва:
- Комитет по индустриална политика;
- Комитет по данъчна политика;
- Комитет по търговска политика;
- Комитет по регионална политика;
- Комитет по инфраструктурна политика;
- Комитет по екополитика;
- Комитет по наука и иновации;
- Комитет човешки ресурси и индустриални отношения.