Според президента Георги Първанов парафирането на договора за приватизацията на БТК с турския консорциум "Коч Холдинг" не отговаря на изискванията за повече прозрачност.
"От това което знам, без да твърдя, че разполагам с цялата информация, предприетото към момента не отговаря на изискванията за повече прозрачност в действията около тази без съмнение най-важна, най-стратегическа сделка", коментира Държавният глава, парафирането на договора в петък късно вечерта. Вицепремиерът и министър на енергетиката и високите технологии Николай Василев, който парафира сделката, каза по-рано - "нищо скандално и нищо ненормално не се е случило". Що се отнася моята роля, аз завърших преговорите с втория кандидат-купувач. С Коч холдинг успях да постигна някои подобрения в условията, които са по-добри, които бяха договорени по-рано с Коч Холдинг и с "Вива Венчърс". Това не означава, че сме сключили сделката и че БТК е продадена. Решаваща роля ще има съдебната система, на която и аз имам пълно доверие, каза Николай Василев. След като те посочат кое е справедливото и правилно решение, тогава изпълнителната власт би могла да премине по-скоро в лицето на Агенцията за приватизация и нейния Надзорен съвет към евентуално сключване на сделка.
На 20 юни 2003 г. тричленен състав на ВАС отмени решението на Надзорния съвет /НС/ на АП от 7 май 2003 г. и прие, че решението в частта му, с която не е одобрена сделката с "Вива Венчърс" за продажбата на 65% от БТК, е незаконосъобразно. В петък петчленен състав на ВАС разгледа жалбата на Надзорния съвет на АП срещу това решение и реши да се произнесе в 30-дневен срок по нея. В същият срок съдът ще се произнесе и по жалбата на "Вива Венчърс" срещу касационната жалба на Надзорния съвет на АП.
"Вива Венчърс" предлага цена от 280 млн. евро, включително увеличение на капитала от 50 млн. евро, инвестиции за 700 млн. евро, 70 млн. евро за рефинансиране на гаранциите по заемите на БТК, социална програма за 45 млн. евро, споразумение с държавата и средства за съоръженията на Министерство на вътрешните работи и Министерство на отбраната.
Параметрите по сделката с "Коч Холдинг/Тюрк Телеком" са 215 млн. евро покупна цена, 400 млн. евро инвестиции, 218 млн. евро допълнителни инвестиции, 70 млн. евро - освобождаване на обезпечения по държавните гаранции, 50 млн. евро - увеличение на капитала и 15 млн. евро - разходи за дейността, свързана с Министерството на отбраната и Министерството на вътрешните работи.
Това съобщиха от БГНЕС за ECON.BG