Световната банка очаква икономическият растеж у нас да остане висок

19.06.2008 | 10:02
по статията работи: Петър Чернев
Според доклада на банката десетте нови страни-членки на ЕС са се приспособили добре към световната икономическа криза
Световната банка очаква икономическият растеж у нас да остане висок

Десетте нови страни-членки на ЕС (България, Чехия, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия и Словения) се приспособяват сравнително добре към световните финансови трусове, повишаващите се потребителски цени и инфлацията, както и по отношение на прогнозите за слаб икономически растеж в развитите страни. Това става ясно от последния редовен икономически доклад на Световната банка, наречен EU10 Regular Economic Report.

Изследването показва, че въпреки че в някои страни ръстът ще се забави през 2008 г. (Естония, Латвия и Литва), като цяло 10-те нови страни ще запазят стабилни нива на икономическа активност. Очаква се икономическият растеж на България да остане непроменен (на едно от най-високите нива сред 10-те страни-членки), заедно с Полша, а прогнозите за Унгария и Румъния са за повишаване на ръста от сегашните нива.

Докладът изтъква няколко добри новини – стабилният ръст на БВП във всичките 10 страни е спомогнал за намаляване на безработицата до 6% и по-малко, а заетостта на възрастните също се е повишила значително, допринасяйки по този начин за повишаване на жизнените стандарти в региона. Засилването на пазара на труда все пак засилва ръста на заплатите и инфлационния натиск като по този начин извежда на преден план необходимостта от подобряване на производителността на труда и възможностите за работа.

Инфлацията е завишена чувствително в тези страни, като тя е предизвикана основно от повишените цени на храните и енергията. По подобие на развитите страни покачващата се инфлация представлява сериозен проблем особено за страни с намаляващ икономически ръст. По-високата инфлация принуди Централните банки да затегнат монетарната политика в повечето от новите страни-членки.

Добрите данъчни постъпления и разходните ограничения подпомогнаха да се подобрят фискалните позиции в страните от т.нар. "Вишеградска група", както и в България и Румъния. Това развитие е продължение на затягането на фискалната политика в региона през 2007, като най-голямо подобрение беше отчетено в страните от Вишеградската група.

За първи път докладът включва четири специфични теми за анализ. Те са както следва:
  • Словакия и приемане на еврото
  • Финансовите трусове и новите 10 страни-членки на ЕС
  • Влиянието на повишаващите се цени на храните
  • Връщане на възрастните (50+) на пазара на труда
  • Икономическо развитие в Балтийските страни
Специалната тема на доклада се фокусира върху публичните инвестиции в инфраструктура като съществена част от икономическия ръст в 10-те страни и част от стратегията за конвергенция. Тази тема придобива все по-голямо значение, както за изграждане на национални процедури и практики, които да засилят ефективното управление на публичните средства за инфраструктура, така и за все по-пълното усвояване на европейските фондове.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 27.11   176 г. – Марк Аврелий назначава сина си Комод за съимператор, с което прекъсва системата на осиновените императори в Римската империя. 1095 г. – Папа Урбан II...