Слаби макроданни за американската икономика оказват натиск върху долара

09.07.2018 | 10:55
по статията работи: econ.bg
Индексът на долара спрямо кошница от шестте основни валути спадна с 0.15 процента, до 93.877 пункта
Слаби макроданни за американската икономика оказват натиск върху долара
Снимка: БГНЕС

Доларът се бори с 3 и половина седмично дъно спрямо основните си конкуренти в понеделник, след като данните за работните места и заплатите в САЩ показаха по-бавно от очакваното нарастване, а паундът се понижи след оставката на ключов член на кабинета във Великобритания. Министърът за Брекзит Дейвид Дейвис подаде оставката си на премиера Тереза ​​Май.

Индексът на долара спрямо кошница от шестте основни валути спадна с 0.15 процента, до 93.877 пункта. В един момент в петък измерителят загуби почти 0,5 процента в петък и се сви до 93,921 пункта, най-ниското ниво от 14 юни, след като данните за заплатите в САЩ разочароваха пазара и обезкуражиха очакванията, че през 2018 г. Федералният резерв (ФЕД) ще увеличи лихвените проценти общо четири пъти. Вкрая на търговията обаче тренда на долара се обърна и бяха изтрита част от загубите преди това.

И въпреки че заетостта се покачи с малко над очакванията, до 213 000 нови работни места вместо 200 000, колкото прогнозираха анализаторите, това почти не оказа влияние върху валутните пазари. По-силен беше ефектът от по-слабото от очакваното нарастване на работните заплати. Данните показаха, че средното повишение на почасовото заплащане е с 5 цента, или с 0,2 процента през юни, докато през май нарастването е било с 0,3 на сто.

Десетгодишната доходност на американските облигации спадна до най-ниското си ниво за почти шест седмици миналия петък. В резултат на това спредът между 2- и 10-годишните държавни облигации почти се изравни за пръв път от 11 години.

Доларът изтри малко от загубите си спрямо йената, до 110.42 йени, след като загуби 0.2 процента в петък.

Еврото нарасна с 0.2 процента, до 1.1768 долара, след като в един момент скочи с 0.45 процента, до 1.1765 долара в петък, най-силен ръст от средата на юни, след което леко се понижи.

Паундът изгуби от печалбата си в петък, достигайки 1.3300 далара за една британска лира, след като нарасна до 1.3328 долара, което е най-високото ниво от 14 юни. Спадът започна след новината, че британският министър за Brexit Дейвид Дейвис е подал оставка, с което нанесе най-тежкия удар на премиера Тереза ​​Май и нейната политика за излизане на Великобритания от ЕС.

Според него, може да има и обратен ефект, ако бъде назначен бързо нов министър, който да ускори преговорите и да подкрепи паунда в дългосрочен план.

Китайският юан нарасна с 0,5 процента в офшорната търговия до 6,6310 долара, като се отдалечи от 11-месечното дъно от 6,7344 долара, достигнато на 3 юли.

Австралийският долар, който се смята за индикатор на икономическия прастеж на Китай поскъпна с 0.5 процента, до 0.7460 долара, достигайки най-високото си ниво от средата на юни.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 17.01   49 г. пр.н.е. – Рим е бил опразнен заради настъпващите от север легиони на Юлий Цезар. 395 г. – Римската империя е поделена между синовете на император...